• Informacje na temat:

  dysgrafia

Artykuły na temat: dysgrafia
 • ​Dysleksja czyli skąd się biorą trudności w czytaniu i pisaniu?

  Dysleksja to szczególne trudności w czytaniu i pisaniu u dziecka, które prawidłowo się rozwija. Szacuje się, że około 10-15% uczniów cierpi na różne odmiany dysleksji rozwojowej, w której rozróżnić możemy dysleksję, czyli problemy z czytaniem, dysortografię polegającą na popełnianiu błędów ortograficznych pomimo znajomości zasad pisowni oraz dysgrafię czyli niski poziom graficzny pisma.

 • Glottodydaktyka: na czym polega, co daje dzieciom?

  Coraz częściej w przedszkolach organizuje się zajęcia glottodydaktyczne, które mają ułatwić dzieciom naukę pisania i czytania, a także zapobiec w przyszłości dysleksji i dysgrafii.

 • ...z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne) - dysgrafia - trudności w opanowaniu pożądanego poziomu graficznego pisma - dyskalkulia - specyficzne trudności w rozwiązywaniu najprostszych...

 • Harmonijny rozwój dziecka

  Brak ruchu powoduje nie tylko otyłość, ale nadpobudliwość i problemy w nauce (trudności z zapamiętywaniem, koncentracją, dysleksja, dysgrafia). Autorka tłumaczy, jak temu przeciwdziałać, omawia wpływ odżywiania i muzyki na rozwój mózgu i psychiki małego dziecka. "Harmonijny rozwój dziecka", Sally Goddard Blythe. Wydawnictwo Świat Książki. Premiera: wrzesień 2006.

 • Chcą, żeby dziecko miało świetne życie. To nic złego. Ale są matki, które próbują... uchronić córkę czy syna przed światem. Sprzątają sprzed nóg każdą przeszkodę, niosą nad nimi parasol i nie zamykają go, nawet gdy dzieci są już dorosłe. Efekt? Bezradność, brak wiary w siebie, złość.

 • Dziecko wagaruje. Z mężem się kłócicie. Ty źle się czujesz: może to depresja? Już wiesz – pójdziesz do psychologa. Ale może psychiatra byłby lepszy? A czym on się różni od terapeuty? Droga na kozetkę jest kręta i skomplikowana. Z naszą „mapą” szybko dotrzesz do celu: zaczynając od problemu, a kończąc u odpowiedniego specjalisty.

 • Chajzerów dwóch: Panikarz i oaza spokoju

  O relacji między sobą powiadają, że jest pumeksowa, bo bardzo często zdarza im się sprzeczać na przeróżne tematy. I choć każdy z nich twardo stoi przy swoim zdaniu, to nie da się nie zauważyć, że razem tworzą bardzo zgrany duet, czego dowodem jest m.in. ich najnowsza książka pt. „Chajzerów dwóch”. Z Zygmuntem i Filipem Chajzerem rozmawia Łukasz Piątek.

 • Poznaj moich rodziców

  Słynna matka, znany ojciec. A dzieci? Takie jak rodzice? Podobne? Inne? Podążają ich tropem czy walczą ze swoim dziedzictwem? Są wdzięczne czy zbuntowane? Dumne czy obojętne? O tym, jak daleko pada jabłko... i kim w ich życiu są „znani rodzice”, opowiadają dzieci Magdy Gessler, Zbigniewa Lwa-Starowicza, Róży Thun i Adama Nowaka.

 • Na zdrowy rozum

  Jesień. Wieczór zapada teraz szybko, a ty działasz jak na zwolnionych obrotach. Chciałabyś być bardziej efektywna w pracy, na uczelni, a może szybciej przyswoić obcy język? Ćwicz umysł! Tylko jak to robić? Coraz więcej gabinetów psychologicznych oferuje specjalny trening, biofeedback. Chcę wiedzieć, jak działa ta metoda.

 • Skąd się bierze nadpobudliwość?

  Czy twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem uwagi nad wykonywaną pracą i robi bezmyślne błędy? Ma tendencję do nieodpowiedniego zachowania, np. wybiegania z ławki podczas lekcji, nieczekania na swoją kolej? Traci kontrolę nad emocjami? Bywa agresywne?

Dyskusje na temat: dysgrafia
 • Re: Stresy, trądzik, depresja. Winne są jelita

  Ciekawe co jeszcze wymyślą. Może by podali ile osób statystycznie cierpi na tę chorobę. Dysleksja, dysgrafia, dysk...., dys....., dys.... A my urodzeni w latach pięćdziesiątych jakoś żyjemy. Choć jedliśmy zielone jabłka z drzewa od sąsiada. Naprawdę nie dajmy się zwariować.

 • Re: Nieswoiste zapalenia jelit - czy można im zapobiegać

  Coraz częściej pojawiają się jednostki chorobowe, mające a jakże nazwę, natomiast ich przyczyny pozostają "wciąż nieznane", nie mówiąc o określeniu wyraźnego zespołu objawowego. Mamy więc dysleksję, po czym natychmiast pojawiły się dysgrafia, dyskalkulia. Wszelkiej maści jelita drażliwe i grypy żołądkowe. Zaistniało zapotrzebowanie rynkowe na różne choroby ze strony pacjentów, lekarzy

 • Re: Ponieważ dzisiaj jest "Dzień Języka Ojczystego"to....

  U mnie w szkole podstawowej to się nie nazwało dysleksja czy dysgrafia tylko matolstwo albo nieuctwo :)))

 • Re: uczcie się polskiego

  przedrostek dys(dyslekcja, dysgrafia,itd) wprowadzony do języka polskiego z nomenklatury medycznej(łacina, greka) nie powinien wypierać rodzimego " nie".

 • Re: PSM nie jest mitem. Jest chorobą!

  pomaga czytanie i różne zabawy edukacyjne) dysgrafia - wytłumaczenie na brak czasu dla dziecka tzn. na przypilnowanie nauki stawiania pierwszych liter i pisania ADHD - wytłumaczenie na nieumiejętność

 • Re: ORTOGRAFIA !!!

  od kilku lat zauważam wysyp wszelkiego rodzaju "dys": dysleksja, dysgrafia itp. Niestety często jest to przykrywka zwykłego braku wiedzy. Widziałam Twój wpis. I wystarczyło zwyczajnie napisać: macie rację (bo tak było) i edytować wpis, a nie zarzucać innym małostkowość i małomiasteczkowość. Mieszkam na wsi, mogę być wsiowa.Mnie też zdarzają się błędy i nie obrażam się gdy mi ktoś zwróci uwagę

 • Re: ... przeczytaj prosze ... PRIMAVERA ...

  dobre :) po angielsku najlepiej rozmawiała mi się w Egipcie, szczególnie po dwóch piwach:) Lapsusy językowe walimy (czego oczywiście niektórzy nie zauważają) w naszym ojczystym polskim ale to się nazywa wtedy dysleksja, dysgrafia i inne dys... Mam tu na myśli język literacki. Ciekawe czy Primavera byłaby taka wygadana w rozmowie z prawdziwym Ślązakiem, Kaszubem czy Góralem ? Im też zwracałaby

 • Re: ... przeczytaj prosze ... PRIMAVERA ...

  dobre :) po angielsku najlepiej rozmawiała mi się w Egipcie, szczególnie po dwóch piwach:) Lapsusy językowe walimy (czego oczywiście niektórzy nie zauważają) w naszym ojczystym polskim ale to się nazywa wtedy dysleksja, dysgrafia i inne dys... Mam tu na myśli język literacki. Ciekawe czy Primavera byłaby taka wygadana w rozmowie z prawdziwym Ślązakiem, Kaszubem czy Góralem ? Im też zwracałaby

 • Dysleksja, dysgrafia ostatnio dyskalkulia....

  może tak jeszcze dyslogika? Za moich czasów to nazywało się to lenistwo.