Zmiana nazwiska po rozwodzie

Niedawno przeczytałam tekst o zasadach rządzących przyjęciem nazwiska po ślubie. Mnie interesuje sytuacja odwrotna – jak wygląda sprawa nazwiska po rozwodzie? Rozwodzę się z mężem i jego rodzina chce, abym zrezygnowała z nazwiska po mężu. Dla mnie to duży kłopot, bo prowadzę działalność gospodarczą pod obecnym nazwiskiem. Czy muszę ulec tym żądaniom? Justyna z Siedlec

Mąż, ani tym bardziej jego rodzina, nie mają nic do powiedzenia w sprawie nazwiska, jakie będzie Pani nosiła po rozwodzie. Zgodnie z treścią właściwego przepisu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego decyzja należy wyłącznie do Pani.

Reklama

Stanowi on, że małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Dokonać tego może w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.

W tym celu powinien złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oznacza to, że powrót do nazwiska panieńskiego jest prawem, a nie obowiązkiem.

Radzi JAN MURECKI redakcyjny prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Świat Seriali

Zobacz również