Zdjęcia wrzucane do sieci mogą skrzywdzić dziecko

Do publikowania zdjęć swoich dzieci nago lub w bieliźnie przyznaje się co czwarty rodzic dziecka, które ma mniej niż 10 lat.

Tradycyjne kolekcje zdjęć przechowywane w domu i pokazywane zaufanym osobom zostały zastąpione przez internetowe albumy, które może obejrzeć praktycznie każdy. Czy coś w tym złego, że wrzucamy do sieci fotki, chwaląc się dziećmi i wnukami, zwłaszcza że tak zabawnie wyszły na zdjęciu − ta mina, ten strój, ta poza. Rozkoszne.

Reklama

Okazuje się, że zdjęcia, które dla nas są powodem do radości, dumy, przywołują miłe wspomnienia, mogą przysporzyć sporo kłopotów. I to tym, których najbardziej kochamy − naszym dzieciom.

Prywatność dziecka pod ochroną

Psychologowie są zgodni: należy chronić prywatność rodziny. Nie każde zdjęcie powinno znaleźć się na portalu społecznościowym. Tym bardziej, że raz wrzucone do internetu pozostaje tam na zawsze. Za kilkanaście lat słodki bobasek paradujący nago po plaży może mieć do nas pretensje, że stał się pośmiewiskiem całej szkoły, bo mama czy babcia kiedyś zapragnęły wrzucić zdjęcia z wakacji na Facebook.

Kilkulatka w skąpej sukieneczce nieoczekiwanie może znaleźć się na ulotkach agencji towarzyskiej lub paść ofiarą pedofila. Śmieszna mina dziecka zachęci do tworzenia złośliwych fotograficznych przeróbek (memów), które zasypią internetowe portale.

Można tego uniknąć, zachowując odrobinę ostrożności. Dziś przezorny dorosły dba o bezpieczeństwo dziecka także w sieci.

Internet to nie jest rodzinny album

To naturalne, że chcemy dzielić się przyjemnymi sprawami. Zwłaszcza że za pomocą internetu stało się to bardzo łatwe. Unikajmy jednak zamieszczania zdjęć, które naruszają intymność dziecka, zwłaszcza zdjęć dzieci nagich lub ubranych w bieliznę, strój kąpielowy.

Takie zdjęcia mogą dostać się w niepowołane ręce, być powielone kilkaset razy w ciągu minuty. Warto też korzystać z zabezpieczeń, jakie oferują portale, np. udostępnianie zdjęć tylko wybranym osobom - ostrzega Beata Roman, psycholog .

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej