Zazdrość: Jak sobie radzić

Porównywanie się z innymi najczęściej prowadzi do przekonania, że jesteśmy gorsi. A to przecież nieprawda!

Jola (43) od kilku dni szykowała się na parapetówkę u koleżanki. Obmyślała prezent, strój. Ale gdy tam weszła, „zatkało ją”. Mieszkanie było śliczne, a partner koleżanki przystojny. Jola, która właśnie się rozstała z mężem i mieszkała w brzydkiej kawalerce, poczuła taką zazdrość, że aż było jej słabo.

Nie wstydź się tych uczuć

Reklama

Zaakceptuj to, że czasem komuś czegoś zazdrościmy. Wciąż porównujemy się z innymi, oceniając dobra materialne. Tymczasem zawsze znajdzie się ktoś bogatszy czy ładniejszy. Jeśli zazdrościsz koleżance, że ma wspaniały dom, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak zamienia się to w niechęć do niej albo obmawianie za plecami, to nie świadczy dobrze o Tobie.

Ludzie się mylą

Nie oceniaj po pozorach. Ktoś, kto prezentuje się jako bogaty i szczęśliwy, niekoniecznie tak się czuje. Wiele gwiazd mówi o tym, że pomyliły się, myśląc, że sława i pieniądze dadzą im szczęście. Okazało się, że najczęściej dały im frustrację, samotność.

Doceniaj siebie

Miej poczucie własnej wartości. Nie myśl o swoich kompleksach i wadach (a któż ich nie ma?). Koncentruj się na własnych zaletach. Ustal też, co jest dla Ciebie najważniejsze: pieniądze, wygodne życie i podziw innych czy też własny rozwój, przyjaźń i miłość? To pierwsze będzie rodzić w Tobie nieustanną zazdrość, to drugie da Ci w życiu radość.

Buduj cele

Zazdrość wcale nie musi wpędzać nas w kompleksy – może też pozwolić zbudować cele, do których chcemy dążyć. Jeśli zazdrościsz komuś świetnej znajomości języków, może sama zaczniesz się ich uczyć? Lepiej więc spójrz na to w ten sposób.

Czego zazdrościmy?

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili ankietę wśród osób między 25. a 75. rokiem życia. Pytano, czego najbardziej zazdroszczą innym. Aż 68%. najbardziej zazdrościło innym życia rodzinnego, 22% –zdrowia, a tylko 10% – sławy i pieniędzy. Kobiety najbardziej zazdrościły spokoju i miłości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Czujesz, że życie ci ucieka, a ty nie spełniłaś marzeń? To objaw kryzysu wieku średniego. Przy odrobinie wysiłku pokonasz go, a nawet przekujesz w sukces. więcej