Wnuki nie chcą mnie słuchać

Pomagam córce w opiece nad dziećmi. Odbieram je z przedszkola i ze szkoły i do wieczora się nimi zajmuję. One jednak w ogóle mnie nie słuchają. Gdy powiedziałam córce, że wnuk nie chce odrabiać lekcji, nazajutrz usłyszałam od niego, że jestem niedobra, bo przeze mnie nie może teraz grać na komputerze. Nie mam już sił - pisze Sylwia z Warszawy.

Powinna Pani przede wszystkim porozmawiać z córką i zięciem o swoich problemach. Nie chodzi o to, żeby się na wnuki poskarżyć, ale wspólnie poszukać powodów ich zachowania. Być może leżą one w systemie wychowawczym rodziców, którzy są dla dzieci za bardzo pobłażliwi albo przeciwnie, zbyt rygorystyczni.

Reklama

Efektem tej rozmowy powinno być ustalenie jakiejś wspólnej linii postępowania, w żadnym razie kara nałożona na wnuki za nieposłuszeństwo. Karanie sprawi, że babcia będzie się im kojarzyła z nieprzyjemnościami. A wtedy pojawi się bunt, który tylko pogorszy sytuację.

Rodzice zajmują się dziećmi jedynie wieczorami i w weekendy, czyli wtedy, gdy nie muszą od nich zbyt dużo wymagać. Stawianie wymagań i ich egzekwowanie spadło więc na Panią. Ale wychowywanie dzieci to ogromny wysiłek i ma Pani prawo być tym zmęczona.

Proszę nie zastępować wnukom rodziców. To córka i zięć powinni wytłumaczyć synowi, że po powrocie ze szkoły zawsze odrabia się lekcje. Jeśli nie chce tego zrobić, trudno. Będzie musiał odrobić je wieczorem z rodzicami.

Ważne, aby nie okazywała Pani wnukom bezradności. Wielokrotne proszenie, by były grzeczne, czy przekupywanie ich, np. słodyczami, nie przyniosą dobrych efektów.

Choć to wbrew babcinej naturze, powinna Pani być stanowcza i konsekwentna. Już przedszkolak zrozumie komunikat: „Nie życzę sobie, żebyś tak się zachowywał”.

Tylko Pani stanowczość oraz wspólna z córką i zięciem linia wychowawcza sprawią, że kontakt w wnukami nie będzie przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej