Wakacje na zmianę. Najpierw z tatą, później z mamą

Dwa miesiące wypoczynku to dla dzieciaków długo wyczekiwany okres zabawy i beztroski. Jednak dla ich rodziców to często czas nerwów i trudnych kompromisów. Jak zorganizować dwumiesięczną opiekę nad dziećmi, mając tylko dwa tygodnie urlopu?

Czasami pozostaje rozwiązanie nie najlepsze, ale często jedyne możliwe: wakacje dzielone między mamę i tatę. Zaletą tego typu wyjazdu jest zapewnienie dziecku dłuższego wypoczynku. Kolejną korzyścią dzielonych wakacji jest zbliżenie i zżycie się dziecka z ojcem, któremu często w ciągu roku brakuje na to czasu. Również dla taty tygodnie spędzone sam na sam z maluchem mogą być świetną okazją do poznania jego umiejętności, zainteresowań i nawiązania dobrego kontaktu. Jednak podstawową wadą wakacyjnej rozłąki jest naruszenie cennych więzi rodzinnych.

Psycholog radzi

Reklama

Możesz być pewna, że w czasie kilkutygodniowego wyjazdu Twojemu dziecku będzie brakować zarówno mamy, jak i taty. Jeżeli więc planujecie podzielić się wakacjami z dzieckiem, uprzedź je o tym, opowiedz o Waszych planach i wyjaśnij, dlaczego tak musi być. Traktując je poważnie, nie oszczędzisz mu co prawda smutku, ale sprawisz, że będzie czuło się bezpieczne. Pamiętaj też, by w miarę możliwości pomiędzy wyjazdami z mamą lub tatą „wcisnąć” chociaż kilka dodatkowych dni (np. przedłużony weekend), które spędzicie wspólnie – całą rodziną - wyjaśnia Maciej Śnieżek, psycholog.

Maciej Śnieżek psycholog

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Super TV

Zobacz również