W pułapce noworocznych planów

Znów myślimy o tym, by w rozpoczynającym się roku schudnąć, rzucić palenie, zacząć ćwiczyć. Co robić, by nasze plany w końcu się ziściły?

Zdjęcie

Realnie oceniaj swe możliwości. /123/RF PICSEL
Realnie oceniaj swe możliwości.
/123/RF PICSEL

Jola (46) z niedowierzaniem patrzyła na karnet fitness, który wręczyła jej przyjaciółka. – W tym roku nie ma wymówek! – rzekła. – Razem ostro bierzemy się za siebie! Obiecywały sobie to już od kilku lat, ale zakup karnetów był nie lada postępem. A że i kosztowały niemało, szkoda byłoby je zmarnować.

«Myśl, analizuj

Noworoczne postanowienia mają sens, bo skłaniają nas do zastanowienia się nad sobą. To dobra okazja, byś pomyślała, co chciałabyś w sobie i swoim życiu zmienić. Ale warto od razu wypunktować, co Ci się w minionym roku udało. Taka podwójna lista dodaje skrzydeł i wiary we własne możliwości. Przypomnij sobie, że miałaś udane wakacje albo zyskałaś w pracy nowych przyjaciół.

Reklama

«Nie forsuj się

Realnie oceniaj swe możliwości. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka będzie Cię deprymować i zniechęcać do działania. Liczy się też forma, w jakiej zawrzesz swoje życzenia. Zamiast zakładać „schudnę 8 kg”, zapisz „zmieszczę się w ulubioną sukienkę”. Zamiast oklepanego „rzucę palenie”, postanów: „dzięki temu, że rzucę palenie, zaoszczędzę 3000 zł”. Pozytywnie określony cel, na którego końcu jest obietnica przyjemności, o wiele łatwiej zrealizować.

«Wyznacz terminy

Operuj krótszymi terminami. Rok jest długi, więc łatwo będzie Ci odkładać wszystko „na potem”. Zastanów się np. w którym miesiącu najłatwiej będzie Ci wykonać dane postanowienie. Nie bierz się za wszystko już od stycznia, bo szybko może zabraknąć Ci sił do zmagania się ze słabościami.

«Szukaj dróg

Przy każdym wyznaczonym celu zastanów się, jakimi metodami do niego dotrzeć. Rozpisz możliwie szczegółowy plan i przygotuj się na wyjścia awaryjne. Bo jeśli jedna droga okaże się nieskuteczna, nie znaczy, że masz porzucać swoje postanowienie. Po prostu zmodyfikuj środki działania i idź dalej.

Co planujemy? Postanowienia noworoczne podejmuje 42% Polaków (CBOS). Najczęściej dotyczą one zdrowia i walki z nałogami (27%), spraw związanych z domem (27%) oraz pracą (20%). 46% zakłada, że zrealizuje je częściowo, 40% w pełni.


Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Przedszkolak bije kolegów!

    Ostatnio dowiedziałam się, że mój czteroletni synek, walcząc o zabawki, bije inne dzieci w przedszkolu. Nie mogę w to uwierzyć, bo w domu tak się nie zachowuje... więcej