W jaki sposób odmówić córce?

Moja córka chce, żebym przez całe ferie zajęła się wnuczką, bo ona wyjeżdża. Kocham Amelkę, ale taka propozycja wydaje mi się zbyt obciążająca. Od roku jestem na emeryturze. Dorabiam, biorąc prywatne zlecenia, mam sporo zajęć i pierwszy raz od dawna udane życie towarzyskie. Nie chciałabym w przyszłości zastępować dzieciom opiekunki, ale boję się odmówić. Co robić? - pyta Mirosława z Kielc.

Uszanuj ten wewnętrzny głos podpowiadający ci, że czas zadbać o siebie. Zastanów się, czy jesteś gotowa jednorazowo udzielić córce takiego wsparcia, jasno zaznaczając, że w przyszłości nie podejmiesz się tak angażującego zadania, czy nawet to wydaje ci się na ten moment zbyt obciążające.

Przemyśl też, jak wiele czasu jesteś gotowa na co dzień poświęcać wnuczce. Uwzględnij swoje możliwości i potrzeby córki. Powiedz jej, że nie dasz rady zostać z Amelką na tak długo. Jednocześnie zapewnij ją, że chętnie będziesz nadal pomagać w opiece nad wnuczką w mniejszym wymiarze czasowym.

Inne rady

Reklama

Rozważ czy byłabyś w stanie zaopiekować się wnuczką przez tydzień. Jeśli tak, zaproponuj córce takie rozwiązanie. Umożliwi jej to wyjazd, a zarazem ty przekażesz jasny sygnał, że nie jesteś w stanie zastąpić córce pełnoetatowej opieki. Nie zmieniaj zdania, nawet gdy córka zareaguje złością. Zapewnij ją o swoich dobrych chęciach.

Porad udziela psycholog Ewa Michoń

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również