Uwaga, wampir emocjonalny!

Nie musisz wysłuchiwać ostrzeżeń i „dobrych” rad „wampirów”. Trzymaj się od nich z daleka.

Reklama

Dostałaś upragniony awans. Wreszcie! Już nie możesz doczekać się, kiedy powiesz o nim mężowi. W drodze do domu, w autobusie, spotykasz sąsiadkę.

– Jaki uśmiech, chyba miała Pani dobry dzień? – zauważa. – Tak, dostałam awans – zdradzasz. – To wspaniale. Chociaż... trochę się o panią martwię. Dodatkowe obowiązki w pracy jeszcze nie przysłużyły się żadnemu małżeństwu... – wtrąca od niechcenia, a ty momentalnie tracisz dobry humor.

Powód? Prawdopodobnie sąsiadka jest wampirem emocjonalnym. To potoczna nazwa osoby, która manipuluje emocjami ludzi, by odebrać im entuzjazm i pozytywne nastawienie. W ten sposób zyskuje poczucie kontroli nad innymi i sama poprawia swoje samopoczucie (najczęściej takie osoby są nieszczęśliwe, niezadowolone z życia).

Jak sobie z nimi radzić?

Najprostsza metoda: unikaj ich. Nie wchodź z nimi w żadne relacje, nie zwierzaj się, nie wpuszczaj do domu i głowy. Ale jak rozpoznać wampira? Nie jest to łatwe, bo takie osoby się maskują. Bywają miłe, bystre, z pozoru pomocne i troskliwe, nawet gdy wiecznie cię krytykują.

Jeśli w ich towarzystwie ogarnia się smutek i podejrzane zmęczenie, gdy odczuwasz spadek energii, ból głowy lub wręcz czujesz się jak po spotkaniu z walcem – pora brać nogi za pas. Kiedy już do kontaktu dojdzie, nie słuchaj tego, co mówi wampir. Nie bierz sobie jego słów do serca. Nie koncentruj się na negatywnych emocjach wyzwolonych przez wampira. Weź głęboki oddech i pomyśl o czymś przyjemnym. Bądź asertywna – ucinaj litanię narzekań, przestróg.

Nie musisz ich wysłuchiwać, zwłaszcza gdy masz powody, by się czymś pochwalić. Nie daj się wciągnąć w sztuczki wampira – obrażanie się na ciebie, ciche dni. Nie próbuj przepraszać, tłumaczyć – po prostu przeczekaj i skoncentruj się w tym czasie na własnych sprawach.

Najgorszą sytuacją jest konieczność mierzenia się z wampirem emocjonalnym w najbliższej rodzinie. Spróbuj stosować wobec niego wyżej wymienione metody (unikanie, asertywność). Przyda się pomoc psychologa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej