Trudne życie z hipochondrykiem

Mój mąż stale mówi o tym, że zaraz umrze, doszukuje się u siebie symptomów raka. Lęk o własne życie i zdrowie przesłania mu wszystko, jest wręcz nieobecny w domu. Mirosława z Jasła.

Reklama

Wydaje się ważne, by mąż zasięgnął pomocy psychoterapeuty. Takie rozwiązanie odciążyłoby też Ciebie – towarzyszenie osobie pogrążonej w lęku jest trudne i wyczerpujące. W kontakcie z małżonkiem staraj się zachować cierpliwość i zrozumienie dla jego uczuć oraz lęku. Jest on prawdziwy, choć wynika z nieprawdziwych przesłanek. Postaraj się nie okazywać mężowi irytacji, nie wyśmiewaj go i nie żartuj z jego przypadłości.

Z całą powagą, uznając przypadki i cierpienie męża, nie angażuj się i nie potwierdzaj ani też nie obalaj wszystkich tych podejrzeń zdrowotnych, którymi żyje Twój partner. Nie wydzwaniaj do lekarzy, nie szperaj w internecie i nie okazuj zainteresowania jego najnowszymi odkryciami. Zachowaj spokój, staraj się wybierać inne tematy rozmów.

Porad udziela psycholog Ewa Michoń

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Jeśli twój wnuk jest niejadkiem, warto wypróbować proste lecz skuteczne sposoby. Dzięki nim maluch nie będzie dłużej kręcił nosem nad talerzem. więcej