Trening pamięci

Moja 80-letnia mama ma coraz gorszą pamięć. Zdarza jej się wyjść z domu i nie zamknąć drzwi na klucz, nie pamięta, po co poszła do sklepu. Zapomina też o moich urodzinach i imieninach, choć przedtem nigdy jej się to nie zdarzało. Martwię się o nią i boję się, że ja także z wiekiem zacznę tracić pamięć. Czy można temu zapobiec?   Agata (52) z Zielonej Góry

Olga Markowska: Pani Agato, z wiekiem pamięć słabnie. Można jednak powstrzymać ten proces, trenując szare komórki. Z badań wynika, że ćwiczenie umysłu ma wpływ na zwiększenie liczby neuronów w mózgu. I to niezależnie od wieku.

Regularne czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, szarad, zapamiętywanie np. listy zakupów, imion i nazwisk zmniejszają ryzyko pogorszenia pamięci nawet o 40 proc.

Reklama

Radzę więc codziennie poświęcać czas na tego typu trening. Dla sprawności umysłowej niezwykle ważne są również kontakty z ludźmi. Warto często spotykać się z przyjaciółmi, dalszą rodziną, aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim. Musi Pani dbać także o kondycję fizyczną, dużo przebywać na świeżym powietrzu, spacerować, biegać i… wysypiać się. Dotleniony i wypoczęty mózg działa o wiele sprawniej.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Powinna zawierać dużo witamin i mikroelementów. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, B6 oraz kwas foliowy. Zmniejszają bowiem ryzyko otępienia umysłowego. Radzę jadać dużo zielonych warzyw, pełnoziarniste pieczywo i świeże owoce. Pobudzająco na mózg działa również kofeina i gorzka czekolada. Oczywiście w umiarkowanych ilościach.

Olga Markowska specjalizująca się w psychologii rodzinnej

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej