Tęsknota za wnukami

„Już prawie nie widuję wnuków. Jak to zmienić?” - Bożena Kamińska (67 l.), Pińczów.

Reklama

Poznaj przyczynę

Nie ma dymu bez ognia. Masz wrażenie, że twoi bliscy starają się ograniczyć twoje kontakty z wnuczętami? Spokojnie powiedz synowi lub córce o swoich spostrzeżeniach.

Być może nie chcą cię obarczać małymi rozrabiakami np. ze względu na twój stan zdrowia. Może być jednak i tak, że kiedyś pozwoliłaś sobie na uwagę dotyczącą wychowywania dzieci. O jeden raz za dużo...

Bądź kompanem

Wnuczek może być twoim sojusznikiem. Musi jednak postrzegać wizyty u ciebie jako atrakcyjne. To wcale nie oznacza, że masz mu pozwalać na wszystko. Ale możesz przecież usmażyć mu ulubione placuszki, wspólnie ułożyć puzzle... Ważne, byś nie forsowała tylko swoich pomysłów.

Utrzymuj kontakt

nie poddawaj się. Nawet jeśli nie jesteś w stanie przełamać barier w spotykaniu się z wnukami, nie odpuszczaj! Wciąż możesz jeszcze dzwonić do nich tak często, jak to możliwe, a z okazji urodzin, imienin lub Gwiazdki wysyłać list nie tylko z życzeniami, ale także kilkoma zdaniami od siebie. Ważne, by wnuczęta miały świadomość, że babcia o nich zawsze pamięta!

Poszukaj alternatywy

Inaczej ukierunkuj swe uczucie. Oczywiście, że rodzina jest dla nas najważniejsza. Ale z nią – różnie bywa... Skoro więc nie masz szans na obdarzenie czułością wnuków, może swą uwagę poświęcisz np. wnuczkowi siostry lub swym małym sąsiadom? Przyszywana babcia jest nawet fajniejsza od tej prawdziwej, bo jeszcze bardziej rozpieszcza!

Wybierz dobry czas

Zorganizuj młodym wagary. Czego najbardziej brakuje świeżo upieczonym mamom i tatusiom? Oprócz pieniędzy, oczywiście – czasu dla siebie. Twoja propozycja, że zajmiesz się ich latoroślą w piątkowy wieczór lub w jeden dzień weekendu na pewno spotka się z aprobatą. Dajesz im przecież możliwość spotkania się z innymi dorosłymi, i to niekoniecznie przy osiedlowej piaskownicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej