Szczęśliwi na emeryturze

Emerytura to czas, o którym z reguły wolimy nie myśleć. Ale przy odrobinie chęci i zaangażowania może być to najpiękniejszy okres w naszym życiu! Zobacz, jak to osiągnąć.

Zdjęcie

Na emeryturze nie rezygnuj z pasji /123/RF PICSEL
Na emeryturze nie rezygnuj z pasji
/123/RF PICSEL

Myśl o przejściu na emeryturę wywołuje w tobie lęk? Nic dziwnego, jest to jedna z dziesięciu najbardziej stresujących sytuacji, jakich doświadczamy.

Dla wielu osób rezygnacja z pracy zawodowej łączy się z ogromnymi zmianami w życiu towarzyskim. Bardzo często okazuje się, że znajomości tam zawarte stanowiły większość twoich kontaktów. Pozbawiona tych relacji zaczynasz czuć się niepotrzebna. Z przejściem na emeryturę wiąże się także zmiana statusu materialnego i społecznego. A to bardzo negatywnie wpływa na twoją samoocenę.

Reklama

Co zatem zrobić, aby być szczęśliwym na emeryturze i maksymalnie wykorzystać ten czas? Nie można rezygnować z pasji i ciekawości świata. Przeciętny Polak, gdy kończy pracę zawodową, ma przed sobą jeszcze około dwudziestu lat życia. Emerytura to czas, kiedy możesz zrobić wszystko to, o czym marzyłaś w młodości.

Naukowcy z I-Shou University w Tajwanie twierdzą, że osoby, które stawiają sobie cele i potrafią zarządzać swoim czasem, po przejściu na zasłużony odpoczynek są dużo szczęśliwsze.

Wyznaczaj sobie cele

Bądź aktywny. Oferta zajęć dla seniorów z roku na rok jest coraz bogatsza. W Polsce działa około 180 Uniwersytetów Trzeciego Wieku i korzysta z nich około 60 tys. osób w wieku emerytalnym.

Oferują wykłady, seminaria, lektoraty. Dodatkowo słuchacze UTW mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach na basenie, ćwiczyć tai-chi, uczyć się tańca lub brać udział w warsztatach fotograficznych czy rękodzielniczych. Zadbaj o sferę seksualną.

Według ustaleń naukowców z Florida Agricultural and Mechanical University, seniorzy, którzy uprawiają seks więcej niż raz w miesiącu, o wiele częściej (50 proc.) udzielali odpowiedzi, że ich życie jest „bardzo szczęśliwe” niż ci, którzy na emeryturze stronili od zbliżeń fizycznych. Związek seksu i zadowolenia jest znacznie silniejszy od zależność między szczęściem a wiekiem!

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Show

Zobacz również