Synowej brak cierpliwości do dziecka

Często opiekuję się moją 5-letnią wnuczką. Kaja jest głośna, ruchliwa, wszędzie jej pełno. Synową chyba to drażni, bo gdy po nią przyjeżdża, pogania ją, pokrzykuje. Kilka dni temu złapała małą za rękę i zaczęła ciągnąć, Kaja się szarpnęła i uderzyła głową w szafkę w przedpokoju. Opowiedziałam o tym synowi, ale mnie zbył, mówiąc, że Agnieszka jest nerwowa, bo ma problemy w pracy. Musiał powtórzyć jej naszą rozmowę, bo następnego dnia usłyszałam od synowej: „Dziękuję, że mama nam pomaga, ale to nie powód, żeby się wtrącać w moje metody wychowawcze”. Nie wiem, co robić. Bożena z Opola

Reklama

Przemoc i agresja nie są metodami wychowawczymi, co więcej, to zachowania, do których ma Pani nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek się wtrącać. Być może synowa przeżywa trudne chwile w pracy i nie radzi sobie ze stresem, ale jest dorosła i musi mieć świadomość, że na dziecku nie wolno odreagowywać własnych napięć i frustracji.

Jeśli rzeczywiście synowa ostatnio ma gorszy okres, powinna część opieki nad córką na kogoś scedować – do czasu, aż wróci do emocjonalnej równowagi. Trzeba odciążyć ją przede wszystkim w sytuacjach, które mogą wywoływać napięcie, np. poranny i wieczorny pośpiech, marudzenie przy jedzeniu, ociąganie się z myciem zębów itp.

Proponuję, by usiadła Pani do poważnej rozmowy z synem (i być może z mamą synowej – o ile jesteście w dobrym kontakcie). Postarajcie się wspólnie zastanowić, kto i jak może synowej pomóc.

Gdy już ustalicie między sobą podział zadań, przyjdzie pora na rozmowę z synową (najlepiej w tym samym gronie). Ważne, by poczuła, że jej nie oskarżacie, ale rozumiecie problem i staracie się pomóc. Rozmowa powinna dotyczyć przede wszystkim form tej pomocy, ale synowa powinna też usłyszeć jasny komunikat, że nie zgadzacie się na przemoc wobec dziecka.

Jeśli nie wytrzymuje napięcia, jesteście gotowi czasowo przejąć jej obowiązki, ale ona sama też musi sobie pomóc, np. porozmawiać z psychologiem albo rozejrzeć się za mniej stresującą pracą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej