Święta na luzie

Hanna (61) nie czuła radości z powodu zbliżających się świąt. Znów wszyscy przyjęli za pewnik, że Wigilię spędzą u niej. Tak naprawdę powinna kupić większy stół, bo już rok temu ledwo się mieścili. Ale na co dzień będzie jej tylko zawadzał. Dorosłe dzieci niechętnie włączały się w przygotowania, bo przecież nikt nie ugotuje tak jak mama. A w tym roku Hanna poczuła, że chętnie by poszła świętować na gotowe i pobawiła się do woli z wnukami.

«Zmieniaj plany. Święta powinny być radością dla wszystkich. Nawet jeśli przez lata chętnie podejmowałaś gości, spróbuj zmienić przyzwyczajenia. Bez szczerej rozmowy się nie obejdzie. Zastanówcie się, czy u kogoś innego zmieścicie się przy stole.

Nie ma co kryć, że warunki lokalowe są ważne. Jeśli któreś z dzieci lub ktoś z rodzeństwa dysponuje wystarczająco dużym mieszkaniem, masz prawo wymagać, by przejął od Ciebie rolę gospodarza.

Reklama

«Nie przejmuj się. Jeśli Twoje dzieci nie umieją gotować, nie wyręczaj ich. Możesz przygotować jedną potrawę, bez której nie wyobrażasz sobie Wigilii, ale resztę zostaw młodym. Dzisiaj łatwo kupić gotowe produkty. Pierogi czy makowiec z dobrego źródła może świetnie smakować. Zwłaszcza w towarzystwie uśmiechniętej i wypoczętej mamy.

«Szukaj nowych dróg. Z różnych względów możesz uznać, że chętnie gościć będziesz u siebie dzieci i wnuki, ale nie chcesz kolejnej Wigilii przestać sama w kuchni. Teraz w modzie jest rodzinne gotowanie. Możesz zaproponować, że spotkacie się wcześniej i wspólnie przygotujecie wigilijną kolację. To może też być pretekst do modyfikacji menu.

Wypróbujcie nowe, nie tak pracochłonne przepisy. Słuchaj sugestii młodych. Tagliatelle z wędzonym pstrągiem czy sałatka z pieczonych buraczków mogą okazać się miłą odmianą. Tak samo jak dobrze zaplanowany świąteczny wyjazd.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również