Sąsiadka wtrąca się w moje sprawy

Lepiej jej unikać czy powiedzieć: dość?

Reklama

Mam sąsiadkę, która uwielbia wtrącać się w nie swoje sprawy. Za każdym razem, gdy się spotkamy, komentuje mój wygląd („Wolałam cię w poprzedniej fryzurze”), stan zdrowia („Jesteś jakaś blada ostatnio”), a nawet zakupy („Po co kupujesz ciasto, nie lepiej samej upiec?”). Staram się jej unikać, ale zawsze mnie gdzieś dopadnie. Co jej powiedzieć, żeby się nie obraziła, ale wreszcie dała mi spokój?

Natura krytyka

Są ludzie, którym krytykowanie wszystkich wkoło poprawia samopoczucie. Bez zaproszenia wkraczają na cudzy teren i wypowiadają uwagi, które niczego pozytywnego nie przynoszą. Takie zachowanie jest formą agresji, na którą nie należy się godzić. Ani sąsiadka, ani nikt inny nie ma prawa sprawiać Pani przykrości dla własnej satysfakcji.

Sprytna riposta

Zachęcam, by nie unikać kontaktu z sąsiadką i nie znosić jej komentarzy z udawanym spokojem, lecz stawić im czoła. Na kolejną krytyczną uwagę proponuję odpowiedzieć: „Tak uważasz? Ja mam na ten temat inne zdanie”. To powinno zakończyć sprawę.

Jeśli tak się nie stanie, proszę uciąć: „Pozostańmy przy swoich zdaniach”. I tak należy reagować za każdym razem, gdy ktoś nieproszony będzie próbował wtrącać się w nie swoje sprawy.

Nie musi Pani dbać o to, jak przyjmie te słowa sąsiadka – oczywiście nie chodzi o to, żeby ją świadomie zranić czy obrazić, ale jeśli tak się stanie, nie ma powodu, aby czuła się Pani winna.

Poczucie humoru

Innym rozwiązaniem jest tworzenie klimatu rozmowy, który nie pozwala na krytykowanie. Proszę przywitać sąsiadkę komplementem (np. „Świetnie dziś wyglądasz”) albo pochwałą (np.„Pieczesz świetne ciasta”). Po takich słowach raczej nie powie Pani nic przykrego.

Warto też pamiętać, że krytykanci czują się najlepiej, gdy widzą, że ich uwagi zrobiły wrażenie, dlatego najłatwiej ich rozbroić poczuciem humoru.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jeśli twój wnuk jest niejadkiem, warto wypróbować proste lecz skuteczne sposoby. Dzięki nim maluch nie będzie dłużej kręcił nosem nad talerzem. więcej