Rodzinny weekend wzmocni waszą więź

Najbliższy weekend wykorzystajcie do tego, by spędzić czas razem, a nie obok siebie. Spójrz, jak niewiele wystarczy, żeby naładować baterie i cieszyć się sobą!

Reklama

Zaplanujcie rok w kalendarzu

Wspólne świętowanie zbliża. Zbierzcie się całą rodziną i weźcie do rąk duży kalendarz. Zaznaczajcie na nim święta państwowe, religijne, domowe i osobiste. Niech będzie to okazja do rozmowy (np. dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości) lub wspomnień (np. przypomnijcie sobie z mężem wasz ślub, opowiedzcie dzieciom, jak się bawiliście, zaznaczcie w kalendarzu waszą rocznicę i umówcie się, jak ją uczcicie w tym roku).

Starajcie się świętować rodzinnie nawet najbardziej prozaiczne momenty, np. pierwszy dzień w szkole dzieci. Doceniajcie ten kawałek waszej historii i obchodźcie każde święto z szacunkiem dla osoby pierwszoplanowej. Każdy członek rodziny powinien choć raz w roku być bohaterem!

Dlaczego warto – Rodzinne małe święta i tradycje to takie pozytywne rytuały. Im jest ich więcej, tym silniejsza staje się rodzina – mówi psycholog.

Niech to będzie WASZ rok, szczególny; obfitujący w wiele rodzinnych świąt i uroczystości.

Wystartujcie w biegu i kibicujcie sobie

Przeżyjcie to razem. Zapiszcie się na jakiś bieg, nawet na krótki dystans, i wystartujcie całą rodziną. To niezwykłe przeżycie, które was połączy. Wcześniej możecie trenować razem, przygotowywać się do wysiłku. Kalendarz biegów w całej Polsce znajdziesz np. na www.maratony24.pl. W wielu miejscowościach organizowane są także biegi lub spacery na orientację – skierowane specjalnie do rodzin z dziećmi. Wszyscy uczą się planowania, pracy zespołowej, orientowania się w terenie z pomocą mapy.

W efekcie dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, a wy, rodzice, macie z tego ogromną radość. Integrujecie się. dlaczego warto Po pierwsze, spędzacie czas razem na świeżym powietrzu – aktywnie. To duży plus! Po drugie, aktywność sportowa sprzyja tworzeniu ducha waszego rodzinnego teamu. Wspieracie się i dopingujecie nawzajem. Rodzinne treningi i biegi dają radość i bardzo zacieśniają więzi.

To świetny pomysł dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas.

Nie bądźcie tylko organizatorami weekendowych atrakcji, ale ich aktywnymi uczestnikami.

Co nam daje rodzinny weekend?

Beata Poborska-kobrzyńska psycholog, psychoterapeuta, www.segit.org

♦ Budujemy wspólne wspomnienia

A to jest bezcenne, bo daje rodzinie ciągłość. Jakie wspomnienia celebrujemy z naszego dzieciństwa? Np. jak z dziadkiem szliśmy do lasu zbierać grzyby albo jak rodzice nauczyli nas jeździć na nartach. Celebrujemy takie momenty, które były trochę inne niż codzienność, takie odświętne. Dbajmy więc, by i w naszym domu ich nie zabrakło.

♦ Modelujemy zachowania

Nasze dzieci uczą się, jak kreatywnie spędzać czas, jak budować rodzinne więzi i jak w przyszłości spędzać czas ze swoją rodziną.

♦ Czujemy się bezpieczni i dowartościowani

Wzrasta nasza wiara w rodzinę, umacniają się jej granice – to jesteśmy MY, zgrana drużyna. Robimy razem coś cennego.

♦ Ładujemy baterie

Odpoczywamy, odłączając się od codziennych spraw. W piątek, zmęczeni po pracy, bez humoru, wiemy że w rodzinnym domu odzyskamy siły.

Zagrajcie w grę miejską – to przygoda!

W drużynie siła. Coraz więcej instytucji kulturalnych w różnych miastach organizuje gry miejskie. Sprawdź, czy w twoim też. Info np. na www.zwalcznude.eu. Na czym to polega? Twoja miejscowość staje się planszą gry. Gra ma swój scenariusz, zasady, np. szukanie skarbu. Na ulicach, skwerach, boisku, lokalnym bazarku i w innych miejscach czekają na graczy niespodzianki i zadania do wykonania. Liczą się: szybkość działania, kojarzenie faktów i miejsc, skuteczna praca zespołowa.

Gry miejskie integrują nie tylko rodziny, ale także mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą! dlaczego warto – Grając, wychodzimy z rutyny i dajemy sobie namiastkę wakacji, urlopu. Relaksujemy się, dostarczamy sobie energii – podpowiada psycholog Beata Poborska-Kobrzyńska. – Mamy też poczucie, że jesteśmy zgraną drużyną, że możemy na siebie liczyć. Że jako rodzina coś dobrego tworzymy i umiemy razem coś osiągnąć, działać razem.

Ugotujcie coś razem

Zaplanujcie wszystko dokładnie. Zastanówcie się, jakie składniki są wam potrzebne do wspólnego pichcenia i na co macie ochotę, sprawdźcie, co jest w domu, a po co trzeba iść do sklepu. Zróbcie razem listę i idźcie na zakupy. Chodzi o to, by zaangażowała się cała rodzina! Następnie zabierzcie się do pracy. Możecie zrobić np. wielkie pizze z ulubionymi składnikami każdego członka rodziny. Albo naleśniki z różnymi farszami.

Wspólne gotowanie może być okazją do zabawy, luźnych rozmów, żartów, skojarzeń, wspomnień. Rozmowy przeplatane pytaniami, jak coś pokroić, ile czego dodać, co z czym wymieszać, mogą być ciekawsze niż samo jedzenie! Dziś, gdy żyje się bardzo szybko i widujecie się tylko w „przelocie”, ważne, żeby choć w weekend wygospodarować czas na wspólne posiłki.

Scalacie się jako rodzina, jesteście razem w jednym czasie i miejscu i robicie coś fajnego! Daje wam to możliwość zatrzymania się w biegu, odcięcia od zgiełku panującego na zewnątrz i poczucia domowego ciepła. Takie rodzinne rytuały, w których są żywe emocje – radość, wzruszenie – umacniają waszą wspólnotę.

Niech przyświeca wam hasło – przez żołądek do serca całej rodziny! Przygotujcie kolację waszych marzeń.

Stwórzcie drzewo genealogiczne

To ważne dla dzieci. Tworząc wspólnie z nimi wasze drzewo genealogiczne, dajecie im cenny dar – tożsamość, poczucie przynależności, wyjątkowości. W przyszłości będą świadome tego, kim są i skąd pochodzą. Wasze drzewo możecie po prostu narysować i wykleić fotografiami lub zbudować je w internecie (bezpłatnie, np. na www.myheritage.pl). Będzie to znakomita zabawa dla całej rodziny.

Tworzenie drzewa może być okazją do poznania rodzinnych anegdot, zabawnych opowieści, ale również poważnych faktów spajających rodzinę i tworzących jej historię. dlaczego warto W takich chwilach okazuje się, że wspólnie spędzony czas to nie jest „codzienna praca przy dzieciach” i „obowiązki”, ale przyjemność dla wszystkich. Uczymy się, że wspólne spędzanie czasu może być kreatywne, energetyczne.

Przynależność do dużej rodziny wzmocni w dzieciach przeświadczenie, że są elementem całości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Świat kobiety

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej