Przyjaciele wyjeżdżają i chcą, bym zajęła się ich domem. Czy mogę im odmówić?

Czy na pewno warto?

Zważ wszystkie plusy i minusy odmowy. Jeśli jesteś bardzo zajęta albo czujesz się wykorzystywana, wówczas sprawa jest jasna. Odmawiasz, a sposoby na gładkie przeprowadzenie tej rozmowy znajdziesz poniżej.

Reklama

Jeśli jednak tak nie jest, zastanów się, czy warto ryzykować dobrą, głęboką relację dla zaoszczędzenia sobie kilku wizyt w ich domu?

Tylko bez wyrzutów

Odmówiłaś? Zamiast się dręczyć, bądź z siebie dumna. Bycie miłym dla wszystkich to przekleństwo wielu z nas. Choć szlachetne, może prowadzić do zaniedbywania swoich potrzeb.

Dlatego tę trudną sytuację z przyjaciółmi potraktuj jako pierwszy krok do zdrowego egoizmu, który nauczy szacunku do ciebie i innych, i ciebie samą.

Rozumiem, że...

Osłodź sobie wysiłek. Nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. Dlatego zgadzając się, od razu zaznacz, że liczysz na rewanż ze strony przyjaciół. Mając w perspe ktywie odwzajemnienie przysługi, łatwiej będzie ci sprostać ich prośbie. To nie musi być przecież opieka nad twoimi kwiatami (zwłaszcza, jeśli rzadko wyjeżdżasz).

Pomyśl, co by ci sprawiło przyjemność lub ulżyło w domowych obowiązkach. Może prosząca o pomoc koleżanka upiecze ci ciasto przed rodzinną uroczystością? A może jej mąż upora się w końcu z tym cieknącym u ciebie kranem? Taka wymiana będzie korzystna dla obu stron.

Inne rozwiązania

Rozmawiając, podsuń inne rozwiązanie. Możesz przecież zaproponować, żeby znajomi np. przewieźli kwiaty do ciebie. Innym wyjściem, które pomoże ci zaoszczędzić trochę czasu, jest współdzielenie obowiązków np. z inną wspólną koleżanką. W jednym tygodniu nieobecności gospodarzy ich dobytkiem opiekujesz się ty, w drugim – ona.

Nie mogę, bo...

Podaj powód odmowy. Niewiele z nas zdecydowałoby się na powiedzenie prawdy, brzmiącej: „Za każdym razem prosicie tylko mnie, czuję się wykorzystywana”. W rzeczywistości posługujemy się wymówkami (choćby: „Opiekuję się mieszkaniem sąsiadki”). Dobrze, byś odmowę zakończyła propozycją pomocy przy następnej okazji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również