Przez mamę nie mogę ułożyć sobie życia

Bardzo kocham moją mamę i zawsze byłam gotowa zrobić dla niej wszystko. Ale przez nią nie ułożyłam sobie życia. Nie akceptowała żadnego chłopaka, z którym się spotykałam. Niedawno związałam się z mężczyzną, którego poznałam u przyjaciółki. Chcemy się pobrać. Gdy powiedziałam o tym mamie, zaczęły się problemy. Bez przerwy coś jej dolega i dzwoni, żebym przyjechała. Zawożę ją do lekarza i okazuje się, że jest zdrowa. Mam wrażenie, że ona chce popsuć mój związek. Co mam robić? Bogna (44) ze Słupska

Anna Garbiec: Pani Bogno, mama prawdopodobnie boi się Panią stracić. Nie przyjęła bowiem do wiadomości, że dzieci dorastają i w końcu odchodzą. Chce Panią zawsze mieć przy sobie. Stosuje więc, być może nieświadomie, emocjonalny szantaż.

Jej złe samopoczucie wcale nie musi być udawane. Ona naprawdę może odczuwać różne dolegliwości wynikające z lęku i niepokoju. Jeśli jednak kolejne badania nie wykazują żadnej choroby, to dolegliwości te są niegroźne. Nie musi więc Pani obawiać się, że coś jej się stanie.

Reklama

Jest Pani bardzo z mamą związana i na pewno niełatwo będzie Pani pójść za głosem serca, nie zważając na jej lęk. Niewiele może Pani jednak zrobić, aby mama się nie bała. Mimo wszystko radzę nie rezygnować ze swoich pragnień i dążyć do ich realizacji, nawet, gdy mama będzie okazywała niezadowolenie.

Aby wyzbyć się poczucia winy, powinna Pani określić granice pomagania mamie. Nie może Pani rezygnować z własnego życia. Warto zapewnić mamę, że nadal będzie mogła liczyć na pomoc Pani, a także Pani przyszłego męża. Radzę np. ustalić dni wizyt u niej, przywożenia cięższych zakupów itp. Z czasem mama przyzwyczai się, że córka ma także własne życie.

Aby mama nie czuła się odrzucona, Pani także może ją prosić o drobne przysługi, np. odebranie płaszcza z pralni, zapłacenie rachunków itp.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej