Irena (53) tak naprawdę powinna się cieszyć, że wreszcie znalazła pracę. Nie sądziła jednak, że po pięcioletniej przerwie powrót do zawodowego życia będzie taki trudny. W poprzedniej firmie została zwolniona i od tamtego czasu straciła wiarę w siebie. Nagle wszyscy byli młodsi i lepiej zorientowani. Irena bała się odezwać, by się nie ośmieszyć.
Uwierz w siebie
Wkroczenie w nowe środowisko wymaga przełamania wielu barier. Staraj się jednak nie demonizować sytuacji. Wiele tak naprawdę zależy od Twojego nastawienia. Naucz się wady przekuwać w zalety i myśl pozytywnie, że z każdym dniem będzie lepiej.
Chętnie się ucz
Obojętnie czy miałaś przerwę, czy zmieniłaś branżę, w każdej firmie pewnych rzeczy trzeba się uczyć od nowa. Nie bój się pytać, gdy czegoś nie rozumiesz. To najszybsza droga do osiągnięcia zawodowej perfekcji. Możesz się uczyć na własnych błędach, zajmie Ci to jednak więcej czasu i po drodze może przysporzyć też kłopotów.
Odcinaj kupony
Czerp siłę ze swego doświadczenia. Nie bój się dzielić pomysłami, proponuj sprawdzone rozwiązania. Nie jest tak, że wszystko co nowe, jest lepsze. Pracując w młodym zespole, masz szansę wnieść do niego brakujące wartości, tak, by razem odnieść sukces.
Postaw na szczerość
Nie zrażaj się krytyką czy porażkami. Staraj się wyciągać wnioski i „brnij” do przodu. Pamiętaj, że nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Ale też nie bój się przyznać do błędu; dzięki temu zyskasz szacunek.
Bądź sobą
Obserwuj zwyczaje panujące w firmie. Próbuj wejść w grono współpracowników, ale nie zaprzyjaźniaj się na siłę. Nie zamęczaj otoczenia opowieściami o sobie ani nie słuchaj plotek. Miej dla każdego uśmiech i daj się poznać jako dobra koleżanka, która chętnie służy pomocą. Co nie znaczy, że daje się wykorzystywać.
Czy lubimy swoją pracę? Większość zatrudnionych (63%) jest bardzo zadowolonych ze swej posady. Wśród ankietowanych (CBOS) 10% nie ma satysfakcji z tego, co robi. Prawie co czwarty pracujący (26,4%), nie narzeka na swoją firmę.