Podejrzewam, że córkę bije mąż

Już dwa razy zauważyłam siniaki na ciele mojej córki, choć próbowała je ukryć. Ostatnio miała podbite oko. Gdy zapytałam, czy mąż ją bije, zaprzeczyła, ale wyczułam w jej głosie wahanie. I córka, i zięć są ludźmi wykształconymi, mają dwoje małych dzieci, czy to możliwe, że w ich domu panuje przemoc? Zięć nigdy nie budził mojej sympatii, ale nie podejrzewałam, że może bić moją córkę. Jak jej pomóc? Alicja (56) z Poznania

Zdjęcie

Przemoc w rodzinie może się zdarzyć w każdym domu /123/RF PICSEL
Przemoc w rodzinie może się zdarzyć w każdym domu
/123/RF PICSEL

Olga Markowska: Pani Alicjo, przemoc występuje nie tylko w rodzinach z marginesu społecznego. Może się zdarzyć w każdym domu. Wiele ofiar i sprawców przemocy to ludzie wykształceni. Czasami ci z dyplomami potrafią krzywdzić znacznie boleśniej, w bardziej wyrafinowany sposób.

Do przemocy fizycznej często dochodzi przemoc psychiczna, ekonomiczna, a czasem i seksualna. Ofiara bywa poniżana i wyśmiewana. Stopniowo traci poczucie własnej wartości i wstydzi się opowiadać o swojej tragedii nawet najbliższym. Często zaczyna wierzyć oprawcy, że prowokuje jego ataki złości i agresję.

Reklama

Co gorsza, czuje się z tego powodu winna. Gdy mąż kat po awanturze przeprasza, przynosi kwiaty, łudzi się, że będzie dobrze, bo on przysiągł, że więcej nie podniesie na nią ręki… Jej kolejne wybaczenie utwierdza z kolei jego w przekonaniu, że ona nie zrobi nic, aby się obronić.

W końcu bita żona sama zaczyna wierzyć, że już nic nie da się zrobić i nie prosi nikogo o pomoc. Możliwe, że córka nie ma odwagi opowiedzieć Pani o tym, co dzieje się w jej domu, bo nie widzi drogi wyjścia ze swojej sytuacji.

Może również fakt, że od początku nie lubiła Pani zięcia powstrzymuje ją przed powiedzeniem prawdy. Powinna Pani szczerze porozmawiać z córką i poprosić, aby nie ukrywała przed Panią, gdy jej lub dzieciom dzieje się krzywda.

Proszę jej uświadomić, że milczenie i uległość tylko rozzuchwalają jej męża. Powodują, że czuje się on bezkarny i zaczyna posuwać się coraz dalej w swojej agresji. Córka musi sobie uświadomić, że jeśli nic nie zrobi, on będzie ją bił coraz częściej. Czasem kobiety tkwią w takim związku dla dobra dzieci. Uważają, że powinny one wychowywać się w pełnej rodzinie.

Może Pani porozmawiać także z zięciem. Powiedzieć mu, że nie zgadza się Pani na takie traktowanie swojej córki. Zagrozić, że jeśli przemoc wobec niej się powtórzy, zawiadomi Pani policję. Jednocześnie proszę zapewnić córkę, że udzieli jej Pani schronienia, aby nie bała się reakcji męża na Pani interwencję.

Warto również zadzwonić pod numer Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska linia, tel. 801 120 002. Można tam uzyskać poradę, co należy dalej robić, gdzie szukać pomocy, jak bronić się przed agresją.

W większości miast są ośrodki przeciwdziałające przemocy. Tam Pani córka może uzyskać dodatkowe wsparcie, porozmawiać z psychologiem, uzyskać poradę prawną. Nie powinna liczyć na to, że mąż się zmieni, jeśli ona będzie dla niego dobra i uległa, bo tak się nie stanie.

Prześladowca musi wiedzieć, że córka nie będzie więcej spokojnie znosić jego agresji. Że wie, co należy zrobić, aby się przed nim obronić i że ma dokąd pójść po pomoc. A rodzina powinna ją wspierać, nie zostawiać jej samej z problemem i we wszystkim pomagać. Także finansowo, jeśli zaistnieje taka konieczność.

WAŻNE! Dzieci wychowujące się w rodzinie, w której panuje przemoc, w dorosłym życiu często same ją stosują.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również