Plan wychowawczy po rozwodzie

Nasze małżeństwo się rozpadło i postanowiliśmy wziąć rozwód. Ponieważ mamy dzieci, czeka nas sporządzenie planu wychowawczego. Jak to zrobić, co powinien on zawierać? Iwona z Gorzowa

Zdjęcie

Ustalcie, jak podzielicie się opieką nad dziećmi /123/RF PICSEL
Ustalcie, jak podzielicie się opieką nad dziećmi
/123/RF PICSEL


« Plan wychowawczy, zwany też rodzicielskim, sporządzają rodzice, którzy chcą, żeby sąd powierzył im obojgu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Ten dokument to po prostu porozumienie między Panią, a mężem dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dziećmi w czasie, kiedy już się państwo rozstaną.

« Nie ma jednego obowiązującego wzoru takiego porozumienia. Zasadniczo powinno ono zawierać dane personalne obojga państwa oraz dzieci wraz z adresem zamieszkania i  postanowienia, najlepiej szczegółowe i jednoznaczne, aby nie pozostawiały wątpliwości co do opieki, wydatków, kontaktów i podejmowania decyzji w sprawach dzieci. Poza tym taki dokładny plan łatwiej jest później egzekwować.

Reklama

« W praktyce powinni Państwo spisać harmonogram spotkań dla rodzica, który nie mieszka z dziećmi na stałe (ustalić, jak będzie spędzał z nimi święta lub ich część, wakacje i ferie). Należy również uzgodnić zasady tych spotkań (obecność drugiego rodzica, jego nowego partnera, dziadków etc.) i komunikowania się – przez telefon, e-mail czy skype’a.

Powinniście też rozstrzygnąć wybór szkoły i zajęć pozaszkolnych (w tym, kto będzie dzieci odwoził i zabierał), kontaktów z nauczycielami, kwestie wychowania religijnego i nauczania obyczajów zgodnych z tradycją rodzinną.

« Warto też zapisać, kto ma decydować o wyjazdach dzieci (wycieczki, wakacje) i kto będzie za nie płacił, jak również które z Państwa i w jakiej wysokości będzie wypłacało kieszonkowe, finansowało doładowania telefonu, uprawianie sportu (np. pływalnia).

« Jeśli dzieci mają mieć ograniczony czas dostępu do telewizji czy komputera, to też przyda się o tym wspomnieć. Ewentualnie rozstrzygnąć sprawę opieki nad zwierzęciem.

« Ważne są też kwestie zdrowia – kto będzie decydował o wyborze lekarza, podpisywał zgody na zabieg, i zajmował się dziećmi w czasie choroby, woził je na badania.

« Pomocny podgląd: Wzory planów wychowawczych są na stronach: www.mediacja.org, www.csopoid.pl/resources, www.singleparents.pl.

« Poradnik na trudny czas: Na stronie www Rzecznika Praw Dziecka znajdziesz poradnik https://brpd.gov.pl/dziecko-w-rozwodzie-poradnik.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej