« Plan wychowawczy, zwany też rodzicielskim, sporządzają rodzice, którzy chcą, żeby sąd powierzył im obojgu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Ten dokument to po prostu porozumienie między Panią, a mężem dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dziećmi w czasie, kiedy już się państwo rozstaną.
« Nie ma jednego obowiązującego wzoru takiego porozumienia. Zasadniczo powinno ono zawierać dane personalne obojga państwa oraz dzieci wraz z adresem zamieszkania i postanowienia, najlepiej szczegółowe i jednoznaczne, aby nie pozostawiały wątpliwości co do opieki, wydatków, kontaktów i podejmowania decyzji w sprawach dzieci. Poza tym taki dokładny plan łatwiej jest później egzekwować.
« W praktyce powinni Państwo spisać harmonogram spotkań dla rodzica, który nie mieszka z dziećmi na stałe (ustalić, jak będzie spędzał z nimi święta lub ich część, wakacje i ferie). Należy również uzgodnić zasady tych spotkań (obecność drugiego rodzica, jego nowego partnera, dziadków etc.) i komunikowania się – przez telefon, e-mail czy skype’a.
Powinniście też rozstrzygnąć wybór szkoły i zajęć pozaszkolnych (w tym, kto będzie dzieci odwoził i zabierał), kontaktów z nauczycielami, kwestie wychowania religijnego i nauczania obyczajów zgodnych z tradycją rodzinną.
« Warto też zapisać, kto ma decydować o wyjazdach dzieci (wycieczki, wakacje) i kto będzie za nie płacił, jak również które z Państwa i w jakiej wysokości będzie wypłacało kieszonkowe, finansowało doładowania telefonu, uprawianie sportu (np. pływalnia).
« Jeśli dzieci mają mieć ograniczony czas dostępu do telewizji czy komputera, to też przyda się o tym wspomnieć. Ewentualnie rozstrzygnąć sprawę opieki nad zwierzęciem.
« Ważne są też kwestie zdrowia – kto będzie decydował o wyborze lekarza, podpisywał zgody na zabieg, i zajmował się dziećmi w czasie choroby, woził je na badania.
« Pomocny podgląd: Wzory planów wychowawczych są na stronach: www.mediacja.org, www.csopoid.pl/resources, www.singleparents.pl.
« Poradnik na trudny czas: Na stronie www Rzecznika Praw Dziecka znajdziesz poradnik https://brpd.gov.pl/dziecko-w-rozwodzie-poradnik.