Opieka nad mamą chorą na Alzheimera

Moja mama cierpi na chorobę Alzheimera. Nie chcę oddawać jej do domu opieki, ale zajmowanie się nią jest dla mnie coraz trudniejsze. Prawie nigdzie nie wychodzę, bo mama wymaga nieustannej obecności kogoś w domu, a mój mąż wraca późno z pracy. Koleżanka powiedziała, że może czasem zaopiekować się nią, ale mnie jest wstyd, bo mama zachowuje się jak małe dziecko. Jak się nie załamać w takiej sytuacji? - pyta Barbara (52) z Poznania.

Psycholog Anna Garbiec: Pani Barbaro, opieka nad bliskim cierpiącym na alzheimera jest bardzo wyczerpująca. Chory traci stopniowo wszystkie umiejętności. Zaczyna zachowywać się jak dziecko. To zrozumiałe, że jest to dla Pani bardzo trudne i że nie chce Pani zostawić mamy w takiej sytuacji samej…

Ważne jednak, aby Pani korzystała z wszelkiej dostępnej pomocy. I nie izolowała od otoczenia ani jej, ani tym bardziej siebie. Proszę nie wstydzić się choroby mamy. Pani koleżanka z pewnością domyśla się, na czym ona polega. A jeśli nie, to warto z nią na ten temat porozmawiać, bez niepotrzebnego zażenowania.

Reklama

Opiekunowie osób z demencją czy alzheimerem muszą szczególnie o siebie dbać, ponieważ łatwo dochodzi u nich do wyczerpania fizycznego i psychicznego. Dlatego tym bardziej proszę nie rezygnować z kontaktów towarzyskich i starać się rozwijać swoje zainteresowania. Tylko taki opiekun, który sam potrafi korzystać z życia, może dobrze wypełniać swoje obowiązki.

Pomocy w opiece nad mamą powinna Pani szukać nie tylko wśród znajomych i rodziny, ale także w organizacjach wspierających rodziny chorych. Adresy lokalnych stowarzyszeń i fundacji znajdują się na: www.alzheimer.pl.

Warto przeczytać

Książka K. Abrahama, Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem, zawiera wiele rad, które ułatwią opiekę nad osobami z chorobą Alzheimera.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej