Ojciec nas zostawił, a teraz chce się spotkać

Gdy miałam 5 lat, a mój brat 3 lata, ojciec odszedł do innej kobiety. Nie utrzymywał z nami kontaktu. Nawet na pogrzeb mamy nie przyjechał. Teraz odnalazł mnie, zadzwonił i chce się spotkać. Prawie go nie pamiętam i nic do niego nie czuję poza złością, ale chciałabym zapytać, dlaczego nigdy nas nie odwiedził. Z drugiej strony obawiam się, że czegoś chce. Może jest chory i potrzebuje opieki… Co robić? Agnieszka (45) z Elbląga

Anna Garbiec: Pani Agnieszko, trudno powiedzieć, dlaczego ojciec chce się z Panią spotkać. Może ma wyrzuty sumienia albo jest ciekaw, jak wygląda Pani życie… Niczym Pani nie ryzykuje, umawiając się z nim. Ma Pani natomiast okazję zaspokoić ciekawość i dowiedzieć się, dlaczego przez tyle lat milczał.

Spotkanie może też okazać się szansą na uporanie się z przeszłością. Czuje Pani złość do ojca, a to uczucie niszczy przede wszystkim Panią. Niewykluczone, że rozmowa pomoże Pani zrozumieć motywy jego postępowania i wybaczyć mu. Nie jest to równoznaczne z usprawiedliwieniem tego, co zrobił. Jednak rozliczenie się z przeszłością ułatwia zrozumienie także siebie, swoich uczuć i emocji.

Reklama

Proszę również pamiętać, że ojciec nie jest już młody i jeśli Pani odmówi, druga szansa może się nie nadarzyć. Gdyby okazało się, że Pani podejrzenia są słuszne i ojciec rzeczywiście potrzebuje pomocy lub wsparcia, po spotkaniu z nim zdecyduje Pani, czy zechce mu ich udzielić. Proszę pamiętać, że do niczego nie jest Pani zobowiązana.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej