Obsesja wieku…

Upływ czasu jest często dużym problemem, szczególnie dla kobiet. Może nawet powodować niebezpieczną dla zdrowia fizycznego i psychicznego gonitwę do urodowej doskonałości. U pań dochodzą do tego zaburzenia związane z okresem pokwitania i burzą hormonalną, które dodatkowo zmniejszają naszą atrakcyjność w oczach innych. Na szczęście zwykle jest to okres przejściowy.

– Może się jednak zdarzyć, że niektóre zachowania zamieniają się w obsesję. Kiedy zaczynamy myśleć głównie o wyglądzie zewnętrznym, wykazując też zachowania skrajnie egoistyczne, nie należy tego lekceważyć. Z badań wynika, że jednostki skupione na własnych emocjach mają zaburzenia pracy tzw. neuronów lustrzanych, odpowiadających w naszym mózgu za zdolności rozumienia innych ludzi – wyjaśnia dr n.med. Sławomir Wolniak.

Reklama

Dlatego warto pamiętać, że wiek dojrzały nie powinien być czasem ucieczki od starości, ale świadomym procesem przygotowania się do roli seniora. Gdy przesadzimy z odmładzaniem, możemy być wręcz śmieszni dla otoczenia. Dbajmy przede wszystkim o nasze wnętrze, korzystając w rozsądny sposób z nowinek urodowych, bo to ma największy wpływ na jakość życia. A jeśli się pogubimy, nie wstydźmy się szukać pomocy u specjalistów.

Nasz ekspert dr n.med. SŁAWOMIR WOLNIAK psychiatra

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej