Nowy partner mamy

Przez dłuższy czas wychowywałam swojego 5-letniego synka sama. Niedawno poznałam pewnego mężczyznę. Kochamy się i myślimy o założeniu rodziny. Syn już go poznał, ale mam wrażenie, że nie polubił. Mojemu partnerowi i mnie jest z tego powodu przykro. Chciałabym to jakoś zmienić.

Zrozum obawy synka. Dotąd mieszkaliście tylko we dwoje i przyzwyczaił się do takiego modelu rodziny. Miał mamę tylko dla siebie. Nagle przy twoim boku pojawił się mężczyzna. Chłopiec zapewne boi się, że przestaniesz go kochać.

Okazuj synkowi, że ciągle jest dla ciebie najważniejszy. Przytulaj go, mów, jak bardzo go kochasz. Postaraj się tak organizować dzień, aby znalazł się w nim czas tylko dla was – na wspólny spacer, kolację we dwoje czy wieczorne poczytanie bajki.

Reklama

Uprzedź synka, jakie zmiany szykują się w waszym życiu. Nie zaskakuj go informacjami w rodzaju: „Od jutra wujek zamieszka u nas”. Odpowiadaj szczerze na pytania, nie okazując zniecierpliwienia.

Akceptuj uczucia dziecka. Nie krytykuj go za to, że nie akceptuje twojego partnera. Nie zmuszaj, by okazywał mu sympatię, bo to tylko pogłębi niechęć. Daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Wytłumacz partnerowi, że jeśli pragnie zbliżyć się do dziecka, powinien być cierpliwy. Niech nie próbuje go zjednywać prezentami czy słodyczami. Bardziej ich połączy wspólna pasja, np. sportowa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Upływ czasu jest często dużym problemem, szczególnie dla kobiet. Może nawet powodować niebezpieczną dla zdrowia fizycznego i psychicznego gonitwę do urodowej doskonałości. U pań dochodzą do tego... więcej