Naucz się, jak znosić krytykę

Nie daj sobie wmówić, że do niczego się nie nadajesz. Weź się w garść!

Reklama

Nikt z nas nie lubi być krytykowany. Sytuacje, kiedy słyszymy negatywne komentarze na swój temat, mogą obniżać nasze poczucie własnej wartości i działać demotywująco na to, co robimy.

Co zatem zrobić, aby krytyka nie zachwiała naszą samooceną? Jeśli np. szef wypowiada się krytycznie na temat naszej pracy, poprośmy, aby wytłumaczył, co robimy nie tak.

Może okaże się, że zastrzeżenia dotyczą niewielkiego fragmentu zakresu naszych obowiązków i będą możliwe do korekty z naszej strony. Postarajmy się wyłączyć negatywne emocje i zastanówmy się, na ile osoba, która zwraca nam uwagę, może mieć ra cję.

Dajmy sobie prawo do po pełniania błędów. Nie wszystko, co robimy, musi zasługiwać na podziw i uznanie innych.

MP

Monika Miciak psycholog

Uwaga! Ważne!

Jeśli słyszysz dużo uwag na swój temat, a masz poczucie, że są one nieprawdziwe, zrób listę swoich zalet i umiejętności.

Dzięki temu przekonasz się, że masz liczne atuty. To pomoże Ci w budowaniu poczucia własnej wartości i pozwoli na zebranie sił do tego, by odeprzeć atak.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Telemax

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej