Nastolatka nie słucha rodziców

Moja córka nie może sobie poradzić z 16-latką. Wnuczka nie słucha rodziców, robi co chce, jest arogancka. Rówieśnicy są dla niej najważniejsi. Zachowuje się, jakby matka i ojciec byli jej wrogami. Rozmawiałam z wnuczką, ale ona twierdzi, że mama tylko krzyczy, a tata wszystkiego zakazuje. Co mam im poradzić? Alina (67) z Grodziska

Maria Juzwa: Pani Alino, wnuczka jest w wieku trudnym zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia. Prawdopodobnie uważa, że jest już dorosła i nikt nie powinien jej mówić, co ma robić. Protestuje przeciw nakazom i zakazom. Robi to w sposób przesadny, ale typowy dla jej wieku.

Proszę poradzić córce, aby uzbroiła się w cierpliwość. Oczywiście, nie powinna tolerować arogancji nastolatki, ale krzyczenie i grożenie konsekwencjami wywołuje skutek przeciwny do zamierzonego. Rodzice, choć to niełatwe, muszą zrezygnować z krytykowania i oceniania córki. Powinni natomiast uważnie słuchać tego, co do nich mówi.

Reklama

Nie ma skuteczniejszej metody wychowawczej niż spokojna rozmowa i zachęta do wyrażania własnego zdania. Pani również może pomóc, pozwalając wnuczce się wyżalić i okazując jej zrozumienie.

Warto też przyjąć rolę mediatora i tłumaczyć każdej ze stron racje drugiej. Gdy to Pani wyjaśni wnuczce, dlaczego rodzice stawiają wymagania, być może zrozumie i zaakceptuje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również