Moja przyjaciółka jest zaborcza. Jak uratować tę relację?

O przyjaźń, zwłaszcza wieloletnią, sprawdzoną, warto zawalczyć.

Nasz ekspert psycholog Joanna Zięba

Reklama

Z Kaśką przyjaźnimy się od piętnastu lat, ale mam też swoje życie: męża, dzieci, pracę, znajomych. A ona obraża się, gdy przez kilka dni do niej nie dzwonię. Ma pretensje, że to nie z nią poszłam do kina, ale z koleżanką z pracy. Nie chciałabym stracić przyjaciółki, ale jestem zmęczona jej zaborczością.

Trudna rozmowa

Pani ma swoje życie, ale przyjaciółka prawdopodobnie nie, a to, które ma, jej nie satysfakcjonuje. Stąd zaborczość, która może zniszczyć tę przyjaźń. Żeby tak się nie stało, konieczna jest rozmowa — ale uprzedzam, że może być niełatwa, dlatego warto się do niej przygotować.

Jasne warunki

Koleżanka powinna usłyszeć przede wszystkim, jak bardzo jest dla Pani ważna. Że jest jej Pani wdzięczna za tyle lat przyjaźni, ale nie może w jej imię rezygnować z życia rodzinnego, zawodowego czy towarzyskiego.

Warto powiedzieć, że boli Panią, gdy obraża się za brak telefonu czy zaproszenia do kina. I nie chce się Pani czuć winna, że ją zaniedbuje, bo to nie jest prawda. A potem trzeba ustalić nowe, jasne warunki waszej relacji. Np.: „Jestem w stanie dzwonić do ciebie dwa razy w tygodniu, ale ty, gdy masz problem, możesz zawsze zatelefonować. Chętnie wybiorę się z tobą czasem do kina, ale potrzebuję także kontaktów z innymi”.

Potrzebny czas

Musi się Pani liczyć z tym, że przyjaciółka poczuje się zdradzona i będzie miała poczucie krzywdy. Po takiej rozmowie być może nie odezwie się pierwsza. Dlatego po kilku dniach warto do niej zadzwonić.

Proszę niczego nie tłumaczyć, niczego nie wyjaśniać, po prostu starać się być naturalną. A jeżeli przyjaciółka obrazi się tak bardzo, że nie będzie chciała z Panią rozmawiać? Wtedy trzeba dać jej czas na „odchorowanie” trudnej rozmowy – i znów zadzwonić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej