Moja mama chyba uzależniła się od leków

Zauważyłam, że moja 63-letnia mama codziennie zażywa garść tabletek – rano od bólu głowy i jakieś suplementy, wieczorem na sen. Zaproponowałam, że zawiozę ją na badania, żeby ustalić, co jej dolega. Wtedy mama powiedziała, że właściwie to nic, ale po tych tabletkach lepiej się czuje. Ona chyba uzależniła się od leków… Czy to możliwe w mamy wieku? Jak można jej pomóc? - pyta Alicja (35) z Przemyśla.

Pani Alicjo, uzależnienie od różnych substancji jest możliwe w każdym wieku, a starsi ludzie są u nas najczęstszymi klientami aptek. Kupują mnóstwo preparatów bez recepty – na wzmocnienie, na uspokojenie itd.

Zażywanie pigułek staje się u nich nawykiem. Aby mama mogła wyjść z uzależnienia, musi sobie uświadomić, że w nie popadła i chcieć zerwać z nałogiem.

Reklama

Jeśli występują u niej tzw. objawy abstynencyjne po odstawieniu leków, czyli pogorszenie samopoczucia, bóle głowy, kłopoty z zasypianiem itp., to znaczy, że trudno jej będzie samej poradzić sobie z odstawieniem tych środków.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się na terapię do ośrodka leczenia uzależnień. Może Pani najpierw sama wybrać się do takiego ośrodka i zapytać, jak skłonić matkę do leczenia.

Konsultacja: Maria Juzwa, psycholog.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej