Mieszkanie starszych dzieci z rodzicami

Po latach znów z mamą pod jednym dachem. Dla mamy zawsze jesteśmy dzieckiem. Będzie pilnować, co jemy i o której kładziemy się spać. Jak to znieść w dorosłym życiu?

Iga (38) wcześnie wyprowadziła się z domu. Po śmierci ojca jej mama słabo radziła sobie sama. Pomysł, by zamieszkała u córki, wydawał się najrozsądniejszym. Ale żadna z pań nie przypuszczała, że wspólne lokum zrodzi tyle konfliktów.

Omów to

Życie pisze różne scenariusze. Stan zdrowia, sytuacja finansowa, itp. mogą nas skłonić do ponownego zamieszkania z mamą. Trzeba wiele mądrości, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Dlatego zapraszając mamę pod swój dach, dobrze przemyśl tę decyzję. Porozmawiaj szczerze z nią oraz wszystkimi domownikami. Jasno wyraźcie swoje oczekiwania i obawy.

Własna przestrzeń

Reklama

Wspólne mieszkanie to nie to samo, co odwiedziny. Możesz sobie nie zdawać sprawy, jak różne macie nawyki. Zadbaj, aby mama miała swoją przestrzeń: własny pokój, do którego nieproszony nikt nie wchodzi, telewizor – jeśli lubicie inne programy, a nawet wydzieloną półkę w lodówce. Starsi ludzie cenią sobie przewidywalność i stabilność.

Wspólne sprawy

Stopniowo staraj się wciągać mamę w Wasze życie. Nie funduj jej za dużo wrażeń, ale przekonuj, że obcowanie z młodymi może działać ożywczo. Niech będzie gościem, a nie służącą, gdy przychodzą do Was znajomi. Zapoznaj ją z sąsiadami, wciągaj w życie lokalnej społeczności. Dla starszych osób przeprowadzka jest trudna. Ale im szybciej mama „rozezna się w terenie”, tym łatwiej będzie jej na nowo zapuścić korzenie.

Stawiaj granice

Choć dla mamy zawsze będziesz dzieckiem, przypominaj jej, że od dawna stanowisz sama o sobie. Nie pozwól też, by drobiazgi zatruwały Wam życie. W pewnym wieku trudno o zmiany i to Ty powinnaś być mądrzejszą stroną konfliktu. Tak jak mama kiedyś, gdy upierałaś się, że najlepiej rysuje się po ścianach. I kupiła Ci tablicę. Teraz czas na rewanż.

Ciekawostka

Czy chcemy mieszkać z rodziną? Na stare lata, jeśli będziemy potrzebowali pomocy, 64% ankietowanych przez CBOS chciałoby mieszkać we własnym mieszkaniu korzystając z doraźnej pomocy bliskich – rodziny, przyjaciół, sąsiadów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej