Mąż nigdy nie staje w mojej obronie

Jesteśmy prawie 20 lat po ślubie. Mąż jest dobrym człowiekiem, dba o dom i dzieci, ciężko pracuje. Boli mnie jednak to, że gdy ktoś mnie krytykuje, on nigdy nie staje w mojej obronie. Kiedy jego starsza siostra albo matka coś mi zarzucają, on zachowuje się tak, jakby był po ich stronie. Dodaje np.: A widzisz, też ci to mówiłem. Czuję się wtedy okropnie, jestem wściekła, mam ochotę trzasnąć drzwiami i po prostu wyjść. Gdy potem próbuję rozmawiać z mężem, on bagatelizuje problem. Mówi, że przecież nic takiego się nie stało. A mnie jest przykro… Weronika (47) z Garwolina

Anna Garbiec, psycholog:

Reklama

Pani Weroniko, nic dziwnego, że złości Panią i smuci postawa męża. Małżonkowie powinni się wspierać, zapewniać sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa, a nie występować jedno przeciw drugiemu.

Możliwe, że zachowanie męża wynika z jego wcześniejszej pozycji w rodzinnym domu. Jeśli jako dziecko był on zdominowany przez matkę i starszą siostrę, to teraz nie potrafi im się przeciwstawić. W sytuacjach konfliktowych staje po ich stronie.

Nie usprawiedliwia to jednak jego zachowania. Nawet gdyby nie miała Pani racji, przyłączanie się do krytyki jest nielojalne wobec Pani.

Radzę porozmawiać o tym z mężem na osobności. Powiedzieć mu, jak Pani się czuje, gdy słyszy jego słowa. Zapytać wprost, dlaczego nie staje w Pani obronie. Proszę nie pozwolić na bagatelizowanie problemu i uświadomić mężowi, że popieranie krytyki matki czy siostry, daje im przyzwolenie na częstsze i bardziej nieprzyjemne ataki na Panią. Może mu Pani zaproponować, aby spróbował sobie wyobrazić, jak on sam czułby się w podobnej sytuacji.

Warto również zastanowić się nad ograniczeniem kontaktów z matką i siostrą. Nie powinno to, oczywiście, dotyczyć Pani męża ani Waszych dzieci. Nie należy im zabraniać odwiedzania rodziny. Ale Pani nie zawsze musi im towarzyszyć.

Możliwe, że Pani nieobecność na rodzinnych spotkaniach skłoni matkę i siostrę męża do refleksji. Byłaby to również okazja, aby mąż wreszcie powiedział bliskim, dlaczego czuje się Pani źle w ich towarzystwie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej