Mąż nie chce, żebym pracowała na emeryturze

Pani Ewa, która przeszła na wcześniejszą emeryturę, chciałaby się zaopiekować małym dzieckiem znajomych. Ale w jej domu ten pomysł popiera tylko córka…

Pani Ewa (50)

Reklama

„Przygnębia mnie bezczynność i brak kontaktu z ludźmi. Ostatnio zaproponowano mi opiekę nad 2-latkiem. Mąż nie chce o tym słyszeć. Twierdzi, że to najwyższy czas, żebym odpoczęła i zajęła się domem”.

Anna Garbiec: Zajmowanie się domem i wykonywanie ciągle tych samych czynności nie wpływa korzystnie na samopoczucie. To dobrze, że mąż nie chce, aby Pani się przemęczała. Proszę jednak z nim porozmawiać i wyjaśnić, że potrzebuje Pani kontaktu z ludźmi i pewnej odmiany.

A opieka nad dwulatkiem, której chce się Pani podjąć, wszystkim wyjdzie na dobre: Pani będzie miała powód, by wyjść z domu, maluch stanie się źródłem radości i dodatkowe pieniądze nie są bez znaczenia.

Jej mąż Marek (52)

„Żona nie musi pracować. Przedtem brakowało jej czasu dla domu i rodziny, teraz ma go pod dostatkiem. Myślałem, że jest zadowolona, a tymczasem ona chce zostać nianią. Jak ją od tego odwieść?”.

Anna Garbiec: Świetnie, że troszczy się Pan o żonę, ale proszę spokojnie wysłuchać jej argumentów i spojrzeć na sprawę z jej punktu widzenia. Siedzenie w domu ją przygnębia. A skoro dotąd godziła obowiązki zawodowe z domowymi, to i teraz sobie z tym poradzi, zwłaszcza z Pana pomocą.

Dobrze, by żona jak najdłużej była aktywna poza domem – to pozytywnie wpłynie na jej samopoczucie. Lepiej mieć żonę zadowoloną i uśmiechniętą niż zgorzkniałą, taką, która nie wie, co robić przez cały dzień.

Jej córka Marta (23)

„Mama chce się zająć dzieckiem znajomych, a ojciec uważa, że ona dość się już w życiu napracowała. Sądzę, że mama nie powinna siedzieć w domu. Skoro ma siły i chęć do pracy, nie należy jej tego zabraniać.”

Anna Garbiec: Dobrze, że stanęła Pani po stronie mamy. We dwie łatwiej przekonacie tatę, że ta praca jest mamie potrzebna i korzystnie na nią wpłynie. Ważny jest nie tylko kontakt z innymi ludźmi, lecz także codzienna dyscyplina związana z obowiązkami poza domem.

Człowiek, który ma coś do zrobienia, dłużej zachowuje energię i chęć do działania. By przekonać ojca do poparcia decyzji mamy, może się Pani zobowiązać, że przejmie część jej domowych obowiązków.

Nasz ekspert

Anna Garbiec, psycholog

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również