Masz takie samo prawo odpocząć w święta jak bliscy!

Tak haruję, a nikt tego nie docenia. Za rok nie robię świąt!

Jeśli często tak myślisz, to znak, że pora zmienić nastawienie. Nie licz, że domownicy sami przyjdą z pomocą, lub choć docenią twoją pracę. Chcesz zmian – zmień siebie. Przyzwyczaiłaś się nie mówić o swoich potrzebach. Być może boisz się, że wezmą cię za egoistkę i będą rozczarowani.

Poświęcasz się, a potem czujesz się wykorzystana. Tymczasem twoi bliscy pewnie myślą, że robisz to, bo masz na to ochotę, więc nie okazują wdzięczności. Czasem wybuchasz płaczem lub krzyczysz, a potem wracasz do starego schematu, bo samopoświęcanie na krótko podnosi samoocenę. Myślisz wtedy o sobie: jestem taka dobra dla innych!

Chcesz zmiany, zmień siebie

Reklama

Na szczęście możesz się wyrwać z tego błędnego koła. Pamiętaj, że dbanie o siebie nie jest niczym złym. Przeciwnie, dasz swoim dzieciom i wnukom dobry przykład! Jeżeli chcesz w święta odpocząć, powiedz o tym bliskim.

Nie zakładaj z góry, że zepsujesz święta, bo nie zrobisz pierogów. Spytaj, co jest dla nich najważniejsze i ogranicz się do tego. Pomyśl, w czym mogą cię wyręczyć, byś miała czas dla siebie. I ciesz się świętami razem z bliskimi!

Anna Kossowska psycholog

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej