Mam problemy ze snem...

Od kilku tygodni nie mogę spać w nocy. Wybudzam się ok. 3-4 godziny i nie śpię już do rana. Poskarżyłam się przyjaciółce, a ona zasugerowała, że być może coś jest nie w porządku z moją psychiką. Czy to może mieć jakiś związek? Łucja z Kraśnika

Reklama

Chroniczne kłopoty ze snem rzeczywiście bywają jednym z objawów zaburzeń psychicznych. Mogą również przyczyniać się do ujawnienia chorób natury psychologicznej. Nie wpadaj jednak w panikę, bo czasem bezsenność nie zwiastuje większych kłopotów.

Warto jednak udać się na konsultację do psychiatry. Nie traktuj tego jak wstydliwe wydarzenie, wręcz przeciwnie, jako wyraz troski o Twoje zdrowie. Jeśli wszystko jest w porządku, skończy się na jednej konsultacji. Być może lekarz pomoże także rozwiązać kłopot bezsenności.

Zwróć uwagę na to, czy wraz z tym zaburzeniem występują u Ciebie objawy takie jak: rozdrażnienie, zaburzenia łaknienia (znacząco wzmożony lub obniżony apetyt), wyraźny spadek lub nienaturalne podwyższenie nastroju. Jeżeli tak, tym pilniej skorzystaj z fachowej pomocy.

Zastanów się, czy problemy ze snem nie są pochodną przeżywanego przez Ciebie stresu. Jeśli tak, poznaj metody relaksacji, rozważ też skorzystanie z pomocy psychologa. Zadbaj o higienę snu. Wieczorem wietrz pokój, ostatni posiłek zjedz najpóźniej 2 godziny przed snem. W ciągu dnia podejmuj aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również