Leczenie alkoholizmu

Szczęśliwe do tej pory małżeństwo Alicji N. zaczęło się psuć, kiedy jej mąż zmienił pracę. Coraz częściej wracał do domu pijany. Jego zachowanie spowodowało kryzys w związku. Niestety, wpłynęło też bardzo źle na dzieci, które zaczęły bać się ojca, znikały z domu na całe dnie, chodziły na wagary...

Alicja musiała ratować rodzinę. Skorzystała z telefonu zaufania anonimowych alkoholików. Chciała wiedzieć, co robić, by wyrwać męża ze szponów nałogu.

– Jeżeli na skutek nadużywania alkoholu przez męża nastąpił rozpad życia rodzinnego i demoralizacja dzieci lub jeśli mąż systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, do akcji ma prawo wkroczyć państwo – powiedziała psycholog z telefonu zaufania. – A to oznacza, że można skierować go na badania, które pokażą, czy jest uzależniony od alkoholu. Jeśli tak, to gdzie powinien się leczyć.

Należy napisać do komisji

Reklama

– Jak mam to przeprowadzić? – zapytała Alicja. – Po pierwsze musi pani złożyć do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych pismo o trudnej sytuacji w rodzinie w związku z nadużywaniem alkoholu przez jednego z jej członków. Komisja zaprosi męża na rozmowę i zachęci do kontaktu z placówką odwykową oraz do leczenia – powiedziała pracownica telefonu zaufania.

– Ale on nawet nie chce słyszeć o terapii! Twierdzi, że nie jest alkoholikiem – przerwała jej Alicja. Psycholog cierpliwie wyjaśniła, że w takiej sytuacji komisja skieruje sprawę do sądu rodzinnego, który zobowiązuje osobę uzależnioną do leczenia odwykowego. Takie postanowienie powinno być wykonane w ciągu dwóch lat.

Sąd zdecyduje też, czy leczenie ma odbywać się w szpitalu czy w przychodni i czy nad wykonaniem tego postanowienia ma czuwać kurator sądowy. – Mąż nie zgodzi się na takie leczenie – westchnęła Alicja z powątpiewaniem. – Znam go dobrze... – Sąd zawsze może osobę uzależnioną zdyscyplinować, na przykład doprowadzić przez policję. Może nawet orzec o jej ubezwłasnowolnieniu – usłyszała od specjalistki z telefonu zaufania.

Leon Szulc

Sąd może zmusić do podjęcia terapii

1. Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu trwa około dwóch lat.

2. Kuracja rozpoczyna się w poradniach leczenia odwykowego. Zajęcia są 2-3 razy w tygodniu.

3. Można leczyć się ambulatoryjnie w oddziałach dziennego pobytu w poradni leczenia odwykowego. Zajęcia odbywają się pięć razy w tygodniu.

4. Osoby silnie uzależnione mogą leczyć się w całodobowych oddziałach szpitalnych. Pobyt w nich trwa 6-8 tygodni. Na przyjęcie trzeba czekać do kilku miesięcy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeśli twój wnuk jest niejadkiem, warto wypróbować proste lecz skuteczne sposoby. Dzięki nim maluch nie będzie dłużej kręcił nosem nad talerzem. więcej