Jak żyć po zdradzie?

Dominika od dawna jest moją przyjaciółka. Gdy wyszła za mąż, przez lata wspólnie, w dwie rodziny, jeździliśmy na wakacje – rozpoczęła swoją historię Joanna. – Potem oni wyjechali do innego miasta. Jej mąż znalazł tam dobrą pracę. Nasz kontakt trochę się urwał, aż nagle, przed dwoma miesiącami, Dominika zadzwoniła, że wraca. Tylko z synem. Nie chciała opowiadać nic przez telefon, dopiero gdy wróciła...

– Zamieniam się w słuch. – Mąż ją zdradzał z koleżanką z pracy. Ona się po tym zmieniła. Kiedyś była trochę wycofana. A teraz zamierza sama, jak się wyraziła, poużywać! Faktycznie, zaczęłam ją widywać z mężczyznami, nawet młodszymi od niej. Odniosłam wrażenie, że zaczęła też podrywać mojego męża.

– Skąd takie przypuszczenie? – Dzwonią do siebie, chociaż wcześniej zdarzało się to sporadycznie. Zaczęłam się niepokoić. W dawnych czasach, jeszcze w liceum, byli parą. Czy powinnam zerwać z nią kontakty, bo wkrótce może być już za późno? – Załóżmy, że przyjaciółka faktycznie usiłuje poderwać ci męża. Jeśli zerwiesz z nią kontakty, nie spowoduje to, że ona przestanie się widywać z twoim mężem. Niczemu więc nie zapobiegniesz. To wersja pesymistyczna, zakładająca, że twoje podejrzenia są słuszne.

Reklama

– A druga wersja? – Że jednak oni nie mają złych zamiarów. A ty mimo to (bez żadnych przecież dowodów) zrywasz kontakty w myśl zasady „lepiej dmuchać na zimne...” Nie byłoby to mądre posunięcie. – To co mam zrobić w takiej sytuacji? – Wydaje mi się, że najlepsza byłaby rozmowa we troje.

Spotykacie się, więc wykorzystaj taką sytuację, by podjąć temat. Powiedz – sama się trochę z siebie śmiejąc – że, jak to mówią, stara miłość nie rdzewieje, a ona jest atrakcyjną kobietą. No i mężczyznom po 40. zdarza się dokonywać rewolucji w życiu… Gdyby coś kombinowali, dostaną wyraźny sygnał, że nie jesteś ślepa na to, co się dzieje.

Czytelniczki radzą

Aneta (40 l.): To twoja przyjaciółka, powinnaś ją zapytać wprost. Chyba przez lata nie rozmawiałyście tylko o pogodzie? Najgorsze to zamieść podejrzenia pod dywan…

Mariola (45 l.): Moja dobra koleżanka wykorzystała, że w moim związku nie układało się i poderwała mi faceta. Dziś jesteśmy po rozwodzie, ale i oni nie są razem.

Ala (35 l.): Długo jesteście razem, nie wypada wykonywać ruchów po omacku. Najpierw zapytaj męża. Znasz go, więc wyczujesz, czy twoje podejrzenia mają sens. I nie zwlekaj.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Chwila dla Ciebie

Zobacz również