Jak zwrócić babci uwagę, gdy faworyzuje wnuka

Matka twojego męża okazuje wiele czułości wnuczkowi, podczas gdy wnuczka bezskutecznie zabiega o jej względy. Jak zwrócić babci uwagę?

Nierówny podział sympatii zdarza się zarówno rodzicom, jak też dziadkom. Wnuczek może być ulubieńcem babci, bo np. przypomina jej własnego syna. Niestety, trudno jest wpływać na czyjeś uczucia. Ale po to mamy rozum, aby nad pewnymi odruchami zapanować, zwłaszcza gdy są dla kogoś raniące. W tym wypadku chodzi o emocje małej dziewczynki, która czuje się odrzucona. Dlatego czeka cię poważna rozmowa z teściową.

Umów się na rozmowę

Umów się z nią na rozmowę tak, byście były tylko we dwie, i wytłumacz, że przez swoje zachowanie tak naprawdę krzywdzi oboje wnucząt. Po pierwsze wnuczkę, bo ta czuje się gorsza od brata i nie wie, jak zwrócić na siebie uwagę babci. Odrzucona zaczyna wątpić w siebie, maleje jej poczucie własnej wartości. Ale taka sytuacja nie jest dobra również dla ukochanego wnusia. Faworyzowany malec zaczyna bowiem sądzić, że należą mu się szczególne względy i domaga się ich nie tylko od uwielbiającej go babci, ale też od innych.

Rozpieszczony beniaminek może mieć kłopoty

Reklama

Rozpieszczony beniaminek może mieć w przyszłości problemy w kontaktach z rówieśnikami, którzy w przeciwieństwie do babci nie będą uważali, że jest tak cudowny i wyjątkowy.

Taka sytuacja rodzi też niezdrową rywalizację między wnuczkiem a wnuczką. Rodzeństwo, zamiast trzymać się razem, zaczyna prowadzić grę w: „które z nas jest lepsze, a które gorsze”. Z wiekiem może ona narastać i doprowadzić do osłabienia więzi między bratem i siostrą. Twoja argumentacja powinna trafić teściowej do przekonania. Jeśli jednak tak się nie stanie, poproś, by mąż przeprowadził z nią podobną rozmowę.

3 złote zasady

1. Zwracając teściom uwagę na nierówne traktowanie wnucząt, rób to tak, by dzieci nie słyszały waszej rozmowy.

2. Zaangażuj do pomocy dziadka: gdy babcia będzie bawić się z wnukiem, ten może zająć się wnuczką.

3. Jeśli dziadkowie nie potrafią podzielić uwagi między wnuki, wysyłaj do nich maluchy pojedynczo.

Przydatna książka: Phil Williams, „Dziadkowie na medal”, ok. 17 zł

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Naj

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej