Jak zmienić relacje z męczącą przyjaciółką

Masz już dość jej rad i ciągłego wtrącania się w twoje życie? Broń swojej prywatności, ale nie niszcz przyjaźni.

Podobno prawdziwy przyjaciel to człowiek, który wie o tobie wszystko i nie przestaje cię lubić...

Są jednak rzeczy, o których możesz nie chcieć rozmawiać nawet z najbliższą przyjaciółką. Problem powstaje wtedy, gdy ona nie potrafi tego uszanować. Jeśli czujesz, że koleżanka zbyt mocno ingeruje w twoje życie, przekracza granice twojej prywatności, to znak, że z waszą relacją nie wszystko jest w porządku.

Reklama

Nie musisz rezygnować z tej przyjaźni, ale naucz się stawiać granice. I tobie, i przyjaciółce wyjdzie to na dobre. Oto twój plan.

Pomyśl, co ci przeszkadza w waszych stosunkach

Zanim zdecydujesz się powiedzieć jej o swoich zastrzeżeniach, przygotuj się do rozmowy. Zastanów się, co chciałabyś zmienić w waszej relacji i jakie jej zachowania cię irytują.

Czy bardziej drażni cię ciągła obecność przyjaciółki (np. jej niezapowiedziane wizyty, częste telefony), czy też tematy, jakie porusza (np. kryzys w twoim związku). A może jedno i drugie?

Spójrz z boku na waszą przyjaźń

To jest dobre rozwiązanie:

Zanotuj sobie, jakie zastrzeżenia masz do waszej relacji. Na przykład, kiedy czujesz, że ona przekracza granice twojej prywatności i jakie emocje ci wtedy towarzyszą. „Jestem zła, gdy pyta mnie, ile zarabiam”.

Prawdziwy przyjaciel daje tyle, ile zabiera. Zastanów się, czy w waszej przyjaźni panuje taka równowaga.

Zdecyduj się na szczerą rozmowę

Spotkajcie się w jakimś neutralnym miejscu lub pójdźcie na spacer. Konfrontacja w twoim lub jej mieszkaniu byłaby niezręczna dla was obu.

Uprzedź przyjaciółkę, o czym chciałabyś podyskutować. Ona też powinna mieć czas przygotować się do tego. Jak zacząć taką rozmowę? Określ jej cel. Powiedz przyjaciółce, że jest ci bardzo bliska i właśnie dlatego, by nie stracić łączącej was więzi, chcesz coś zmienić.

Potem możesz odwołać się do swojej „karteczki przemyśleń”, którą zrobiłaś wcześniej, i przytoczyć konkretne przykłady sytuacji, w których czułaś się zraniona, skrępowana, czy też niemile zaskoczona jej zachowaniem.

A potem powiedz, jakich zmian oczekujesz. Określ jasno, które rzeczy chciałabyś wyeliminować (np. nie chcę rozmawiać z tobą o moim życiu seksualnym), a które jedynie złagodzić (np. wolałabym, żebyś ustalała ze mną terminy odwiedzin).

Koniecznie wysłuchaj też jej racji. Może przyjaciółka nie zdawała sobie sprawy, że przeszkadza ci jej zachowanie. Może wynikało ono z troski i sympatii, a nie chęci kierowania twoim życiem…

To jest dobre rozwiązanie:

Nie oceniaj, tylko mów o swoich emocjach i odczuciach. Zamiast więc powiedzieć: „Uważam, że jesteś zbyt wścibska”, powiedz: „Sprawy między mną a moim facetem wolę zachować dla siebie. Czuję się skrępowana, kiedy mnie o to pytasz, bo chcę być lojalna wobec niego”.

Daj sobie trochę czasu na nabranie dystansu

Jeśli do tej pory rozmawiałyście nawet po kilka razy dziennie, ustalcie, że np. przez trzy tygodnie nie będziecie mieć ze sobą kontaktu. Takie ochłodzenie relacji jest potrzebne po to, by przyjaźń weszła w nowy etap.

W przyjaźni, tak jak w każdym bliskim związku, wina nie leży po jednej stronie. Nie stawiaj więc siebie w pozycji ofiary, która pozwoliła przyjaciółce zawładnąć swoim życiem. Pomyśl: a może było ci z tym wygodnie?

Jeśli korzystałaś z jej rad, a one nie okazywały się trafione, łatwiej było ci obwinić ją, niż samej przyznać się do błędnych decyzji. Zastanów się, jakie korzyści z waszej relacji czerpała twoja przyjaciółka, co ty dawałaś jej z siebie.

Bądź ze sobą szczera: aby uniknąć podobnych błędów w przyszłości, najpierw trzeba się do nich przyznać i chcieć je naprawić.

To jest dobre rozwiązanie:

Zrób bilans zysków i strat. Pomyśl, czy brakuje ci przyjaciółki? Kiedy, w jakich sytuacjach? A może cieszysz się, że telefon milczy, bo nie jesteś narażona na jej pytania? Oddalając się na pewien czas od koleżanki, zrozumiesz, czy zależy ci na waszej relacji.

Otwórz się ponownie na… nowych zasadach

Pierwsze spotkanie po dłuższym okresie niewidzenia się może być nieco sztywne. To normalne. Jeśli jednak więź między wami była prawdziwa i szczera, na pewno uda wam się odbudować dawną zażyłość.

Do tego potrzeba oczywiście woli i chęci obu stron: ty również musisz się postarać! Jeśli chcecie nadal się przyjaźnić, nie wracajcie do dawnych urazów. Skupcie się na tym, co fajne i dobre w waszej znajomości. Pokonałyście kryzys, a to znaczy, że wasza przyjaźń jest prawdziwa!

Nie wypominaj, tylko zapomnij

To jest dobre rozwiązanie:

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Naj

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej