Jak zaplanować wspólny urlop

Jeśli nie ma racjonalnych przeszkód, a Ty przed wyjazdem wszystko świetnie przygotujesz, masz szansę, że ten projekt się uda!

Iza (42) słuchała jak zauroczona opowieści koleżanki, która wróciła z majówki nad Balatonem. Ciepło, bliżej niż nad Bałtyk, tanio, dla dzieci idealnie. Nawet z językiem dali radę. Ale jak namówić męża na taką eskapadę, Iza nie wiedziała.

Postaw na swoim

Reklama

Jeśli wzięcie urlopu nie jest dla Was problemem i stać Was na zagraniczny wyjazd, nie daj się zbić z tropu. Twój partner może mieć wiele obaw (nie zna języka, nie wie, jak sobie poradzi w przypadku jakiejś awarii). Dlatego daj mu do zrozumienia, że może liczyć na Twoje wsparcie.

Wszystko zaplanuj

Znajdź biuro podróży, które oferuje pomoc rezydenta na miejscu. Sprawdźcie w internecie i wśród znajomych, czy Wasz wybór jest dobry. Jeśli okaże się, że Twój mąż ma jakieś preferencje, pozwól mu zadecydować, gdzie jedziecie, do jakiego hotelu. To pozytywnie nastawi go do wyjazdu, a jako głowa rodziny poczuje się dużo lepiej.

Przygotuj rodzinę

Dzieciom wytłumacz, że jedziecie w nieznane: inne będzie jedzenie, a dzieci na placu zabaw będą mówić w innym języku. W biurze podróży wypytajcie o każdy szczegół, tak aby na miejscu nikt nie był rozczarowany.

Zachowaj dystans

Jeśli urlop nie spełni Waszych oczekiwań, nie psujcie sobie wakacji pretensjami. W rodzinie nie powinno być miejsca na wyrzuty „to był Twój pomysł!” czy „Źle wybrałeś hotel”.

Jak odpoczywamy?

Według badań przeprowadzonych przez CBOS, w roku 2013 Polacy najczęściej wypoczywali w kraju (39% ogółu, 85% wyjeżdżających w celach wypoczynkowych).

Za granicą wypoczywało w ubiegłym roku 15% ogółu Polaków, co stanowi jedną trzecią wyjeżdżających w celach wypoczynkowych, na co najmniej dwa dni.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również