Jak zaplanować święta?

Zaangażuj w przygotowywanie świąt całą rodzinę, a zobaczysz, jak poprawią się Wasze relacje. A świąteczne dni będą źródłem radości.

Ala (46) rozglądała się zadowolona. W domu panował porządek, ciasta były upieczone, choinka ubrana, zakupy zrobione. We wszystkich pracach uczestniczyli mąż i dzieci. A w tamtym roku, gdy wszystko robiła sama, była wykończona tym świątecznym kołowrotkiem...

Razem spędzany czas

Reklama

Psychologowie uważają, że jeśli w przygotowanie świąt angażuje się cała rodzina, są one głębiej przeżyte, a atmosfera świątecznej krzątaniny na długie lata pozostaje nam w pamięci.

Święta to czas odpoczynku i cieszenia się obecnością bliskich. By były udane, wiele prac powinno się robić wspólnie. Potem zaś ważne jest, aby znaleźć czas na rozmowy z dziećmi, spacer, oglądanie telewizji.

Ty jako menadżer

Ustalcie, co kto może zrobić. Tu nie chodzi o przymus i o to, by wszystko lśniło. Rzecz w tym, by domownicy czerpali z przygotowań do świąt satysfakcję. Zapisz wszystkie rzeczy do wykonania na kartce i powieś np. na lodówce.

Nikogo nie wyręczaj

Nie dąż też do perfekcji. Porzuć przekonanie, że wszystko robisz najlepiej. Nie krytykuj bliskich, raczej pomagaj. I obniż nieco poprzeczkę. Nawet jeśli jakieś danie się nie uda, nie rób z tego problemu.

Bądź pogodna

Pamiętaj o dobrej atmosferze i uśmiechu. Boże Narodzenie jest raz w roku i ma niepowtarzalną atmosferę. Nie psuj jej kwaśną miną.

Jakie święta lubimy? Naukowcy z Monachium sprawdzili, jaki sposób spędzania świąt jest dla nas najlepszy. Aż 48% pytanych stwierdziło, że cudownie jest spędzić święta z rodziną i razem coś robić – spacerować, grać w gry planszowe itp. 26% chciałoby spędzić święta sam na sam z ukochaną osobą, a ok. 15% marzy o relaksującym wyjeździe w góry.

Aleksandra Woźniak

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej