Jak zakończyć złe relacje z ludźmi?

Zastanawiasz się, dlaczego nie układa ci się z mężem albo ciągle kłócisz się z przyjaciółką? Może tkwisz w wyniszczającej cię relacji. Zobacz, jak ją rozpoznać i skutecznie zakończyć.

To lęk przed samotnością trzyma cię w złym związku. Nie myl go z miłością.

■ Toksyczna relacja to coś, co wypełnia życie cierpieniem, walką i poczuciem bezradności. Są tacy, którzy tkwią w niej całymi latami, nie wiedząc, jak ją uzdrowić lub zakończyć. Zerwanie takiej więzi wymaga odwagi i umijętności, ale jeśli odpowiednio zaplanujesz ten proces, okaże się on łatwiejszy, niż myślisz.

Reklama

Wyobraź sobie życie bez tej osoby. Jednym z powodów, dla którego rozstanie jest tak trudne, jest stworzony przez nas wspólny obraz przyszłości. Kluczem do uwolnienia się jest zbudowanie nowego obrazu życia – bez partnera lub przyjaciółki.

Już samo takie wyobrażenie da ci poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że łatwiej będzie ci stawiać kolejne kroki. Przygotuj to, co chcesz powiedzieć. Warto zapisać sobie na kartce, co chcesz przekazać danej osobie. Odłóż notatki na dzień lub dwa, po czym wróć do napisanego tekstu. Teraz możesz wszystko ponownie przemyśleć. Zastanów się, które kwestie są ważne, a które są mniej istotne i możesz je pominąć. Nie wdawaj się w gierki emocjonalne. Rozmowę najlepiej zacząć od zdania; „Decyzja została już podjęta i nic jej nie zmieni”.

Istnieje duża szansa, że druga strona będzie utrudniać zadanie: robić z siebie ofiarę i wzbudzać w tobie poczucie winy. Może cię również obrażać, nazywać egoistką lub nawet cię szantażować. Powtarzaj spokojnie, że mimo tych wszystkich zagrywek nie zmienisz zdania. Jeśli ona ma potrzebę rozstać się w sposób głośny i pełen łez, zaakceptuj to. Już nie jesteś związana z tą osobą – pozwól jej radzić sobie z tym tak, jak potrafi.

Sygnały ostrzegawcze

■ Rezygnujesz ze swoich celów, planów i marzeń ze względu na inną osobę (czasami robimy to nieświadomie, gdy gdzieś w głębi serca czujemy, że nasze plany nie przypadną do gustu np. naszemu mężowi).

■ Druga osoba na wiele różnych sposobów daje ci do zrozumienia, że nie jesteś wystarczająco dobra taka, jaka jesteś. Krytykuje cię za każdym razem, gdy nadarzy się okazja. W końcu czujesz wstyd i wyrzuty sumienia, wywołane tym, jaka jesteś (utrzymywanie innej osoby w takim stanie emocjonalnym jest zwykle sposobem na kontrolowanie jej i na podbudowanie poczucia własnej wartości).

■ Ktoś, z kim jesteś związana, wciąż stara się zwrócić na siebie uwagę. Twoje uczucia, i potrzeby są pomijane, każda rozmowa sprowadza się do tego, co on czuje i myśli.

■ Nie czujesz się swobodnie przy tej osobie. Nie umiesz być w 100 procentach sobą. Pilnujesz się, by nie powiedzieć tego, co naprawdę myślisz. Świadomie lub nie, dopasowujesz się do tego, czego druga strona od ciebie oczekuje.

■ Wszystkie próby spokojnej, rzeczowej rozmowy między wami zazwyczaj kończą się awanturą, obarczaniem cię winą i robieniem ci wyrzutów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Show

Zobacz również

  • Jeśli twój wnuk jest niejadkiem, warto wypróbować proste lecz skuteczne sposoby. Dzięki nim maluch nie będzie dłużej kręcił nosem nad talerzem. więcej