Jak zachować sprawność umysłową?

Moja mama cierpi na demencję starczą. Żal mi jej, bo jest całkowicie zależna od innych. Boję się, że ja w jej wieku też mogę być w podobnym stanie. Co robić, aby zachować sprawność umysłową do późnej starości? - chce wiedzieć Ewa (47) z Łodzi.

Maria Juzwa: Pani Ewo, wprawdzie po rodzicach dziedziczymy skłonność do różnych schorzeń, ale nie oznacza to, że my również zachorujemy. Przeciwnie, wiedza na temat rodzinnych predyspozycji może nas uchronić przed określonymi dolegliwościami.

Skoro mama ma demencję, to Pani już teraz powinna ze zdwojoną siłą zadbać o swój mózg. Proszę regularnie zgłaszać się do lekarza, przeprowadzać badania i intensywnie trenować umysł. Wcale nie trzeba wkładać wielkiego wysiłku w to, aby pobudzić mózg do działania.

Reklama

Bardzo korzystne są np. ćwiczenia zmuszające do współpracy obie półkule. Jednym z nich jest marsz w miejscu, podczas którego, unosząc wysoko nogi, dotykamy lewym łokciem prawego kolana, a następnie prawym lewego. Jeśli jest Pani praworęczna, proszę spróbować pisania lewą ręką. Warto też wybierać inne niż zazwyczaj trasy chodzenia do pracy, sklepu, na spacer. Takie zaskakiwanie mózgu korzystnie wpływa na jego aktywność. Ćwiczyć można w każdej sytuacji, np. rozwiązując krzyżówki w autobusie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej