Jak wspierać potrzebujących?

Iga (56) uwielbiała ręczne robótki. Wyczarowywała biżuterię, wycinanki. Wiadomość na portalu społecznościowym, że dom opieki szuka darczyńców ozdób choinkowych, była adresowana jakby do niej. Z radością zasiadłaby do pracy, gdyby nie sprzeciw męża. Denerwował się, kto przygotuje święta, jak Ewa będzie dla innych robić ozdoby?

«Przemyśl sprawę. Zastanów się dobrze, kogo i w jaki sposób chcesz wesprzeć. Nie działaj pod wpływem impulsu. Nagłośnione akcje zwykle skupiają wielu wolontariuszy. Zadaj sobie trud, żeby znaleźć np. mniej popularne schronisko dla zwierząt, dla którego Twoja pomoc będzie o wiele bardziej znacząca. Jeśli rodzina jest przeciwko, łatwiej zrozumie, że nie idziesz za głosem tłumu, tylko naprawdę chcesz pomóc.

Reklama

«Daj coś od siebie. Wysłanie pieniędzy to najłatwiejsza forma wsparcia. Ale czasem samodzielne spakowanie paczki dla potrzebującej osoby może być o wiele bogatszym doświadczeniem. Żeby skompletować prezent, potrzebować będziesz o wiele więcej czasu niż na wykonanie przelewu. Zaangażuj w to rodzinę, niech będzie to Wasze wspólne dzieło.

«Noty w górę. Tu oczywiście rodzi się pytanie: po co to robisz? I dobrze sobie na nie odpowiedzieć, nim skonfrontujesz się z bliskimi. Wiadomo, że pomaganie innym poprawia nam samopoczucie. Czujemy się lepsi, fajniejsi. Czasem uspokaja sumienie. Ale jeśli komuś wyrządziłaś krzywdę i w zamian wrzucasz pieniądze do skrzynki, nie licz na odkupienie winy. Lepiej przeprosić i zająć się rozwiązaniem problemu.

Czy chętnie pomagamy?

Według CBOS aż 78% Polaków stara się wspierać osoby będące w potrzebie. 64% z nich w tym roku co najmniej raz przekazało pieniądze na cele dobroczynne, 58% udzieliło pomocy rzeczowej, np. podarowu jąc ubrania czy środki czystości, a 16% przeznaczyło na cele charytatywne własne usługi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również