Jak rozmawiać z córką o wychowywaniu dzieci

Moja córka sadza swoją roczną córeczkę przed telewizorem. Natalce to nie służy, nie wiem jednak, jak zacząć rozmowę z córką na ten temat. Nie chciałabym, żeby czuła, że się wtrącam. Anna z Krakowa

Patrzenie w telewizor przez dłuższy czas rzeczywiście nie jest wskazane u tak małych dzieci. Na dłuższą metę może spowalniać ich rozwój motoryczny, poznawczy i emocjonalny. Masz słuszność, że nie chcesz wtrącać się w sposoby wychowawcze córki.

Porozmawiaj z nią jednak, zastrzegając, że chcesz jedynie podzielić się swoim odczuciem. W żadnym wypadku nie rób jej wyrzutów, że szkodzi dziecku.

Reklama

Powiedz, że wydaje Ci się, że byłoby lepiej dla Natalki, gdyby mniej czasu spędzała przed telewizorem. Zapewnij córkę, że rozumiesz, że czasem korzysta z takiego sposobu, by zyskać trochę wolnego czasu. Zaproponuj, że odciążysz ją i czasem zajmiesz się wnuczką. Podsuń jej też inne sposoby spędzania czasu z dzieckiem.

Inne rady:

Jeśli obawiasz się, że córka mimo Twojej delikatności źle odbierze taką uwagę z Twoich ust, poproś kogoś bliskiego (nie tylko z rodziny) o pomoc. Taką informację może przekazać córce jej mąż lub przyjaciółka. Jeśli jesteś gotowa pomóc córce w opiece nad dzieckiem, ustalcie konkretne dni i godziny, w których będziesz mogła zająć się wnuczkiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również