Jak rozmawiać z chorym na depresję?

U mojej kuzynki zdiagnozowano depresję. Bierze leki, ale na razie nie ma poprawy. Jest ciągle smutna. Nie wiem, o czym z nią rozmawiać. Czy mogę jej mówić także o sobie, swoich problemach, czy skupić się tylko na niej? Magdalena (48) z Lubania. Cenne wsparcie

Anna Garbiec: Pani Magdaleno, należy z nią rozmawiać o tych samych sprawach, o których rozmawiałyście dotychczas – praca, dom, dzieci. Chora kuzynka będzie miała wówczas poczucie, że uczestniczy w życiu rodziny.

Nie należy także unikać tematów związanych z depresją. Rozmową warto kierować w taki sposób, aby kuzynka mówiła o tym, co czuje, co ją gnębi, czego się obawia. Zainteresowanie jej sprawami da jej poczucie, że nie jest sama, że inni troszczą się o nią i pragną jej pomóc.

Reklama

Aby zmobilizować kuzynkę do walki z przygnębieniem, warto zauważać i chwalić jej wysiłki w pokonywaniu trudności. Trzeba też uważnie słuchać, gdy mówi o swoich problemach. Nawet, kiedy powtarza to samo po raz kolejny. Cierpliwość i zrozumienie są tu bardzo ważne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej