Jak rozmawiać o finansach z dziećmi?

OLIVIA: Sytuacja, w której wciąż spieramy się o pieniądze, komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w rodzinie są dzieci.

Reklama

Anna Bator: Zdarza się, że matka nie zgadza się na kupno zabawki, a ojciec łamie ten zakaz. Albo któreś z nich daje po kryjomu dziecku pieniądze, wbrew ustaleniom.

Dzieje się tak, gdy finanse są pretekstem do walki o dominację, kontrolę lub wpływy w związku. Wtedy para koncentruje się na tym, by zamiast wychowywać, dokuczyć partnerowi. Ewentualnie stać się w oczach dziecka tym fajniejszym rodzicem.

O.: Pieniądze zamieniają się w narzędzie manipulacji.

A.B.: Tak, bo łatwiej posprzeczać się o parę złotych, niż omawiać trudne tematy. A kiedy para się rozstaje, dochodzi jeszcze dodatkowy czynnik: prezentami próbuje zrekompensować dziecku rozwód.

O.: Jak temu przeciwdziałać?

A.B.: Idealnie byłoby, gdyby małżonkowie zgodzili się ze sobą, że dobro syna lub córki to rzecz nadrzędna. Psucie go poprzez spełnianie zachcianek jest złe, a przekupstwo działa na krótko.

Pamiętajmy jednak, żeby wszelkie rozmowy na te tematy prowadzić w cztery oczy. Dziecko nie powinno być obecne przy naszych dyskusjach.

O.: A jeśli partner nie respektuje ustaleń. Co wtedy?

A.B.: Postarajmy się sami nauczyć dziecko rozważnego stosunku do pieniędzy. Niech od najmłodszych lat ma świadomość, że nie biorą się one znikąd, czyli z bankomatu, lecz są efektem pracy.

Świetnie byłoby pokazać mu, na czym polega planowanie wydatków. Niech będzie świadkiem sytuacji, gdy zastanawiamy się, jak zaoszczędzić na nową kurtkę.

Kiedy dziecko otrzyma kieszonkowe, dobrze byłoby wytłumaczyć mu, że część sumy warto odłożyć. Istotne jest, aby zrozumiało także, że pieniądze nie są tylko po to, by sprawiać sobie przyjemności. Dzięki nim możemy czynić dobro – pomagać zwierzętom lub innym ludziom. Ale z drugiej strony nie wyolbrzymiajmy ich znaczenia.

Kiedy dziecko nabierze do finansów zdrowego podejścia, stanie się odporne na pokusy.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Olivia

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej