Jak reagować na krytykę

Nie wszyscy to potrafią. Krytyka nas denerwuje, zwykle reagujemy na nią obroną lub agresją. Z kolei komplementy często nas peszą.

Marta (39 lat) nie wierzy w siebie. Nawet błahe słowa krytyki zapadają jej w serce, rozpamiętuje je, odbiera jak atak na swoją osobę. Obraziła się na koleżankę, od której usłyszała, że jest źle ubrana na przyjęcie.

Reklama

Od razu odpłaciła jej pięknym za nadobne, mówiąc, że ona sama koszmarnie się ubiera, więc nie powinna się wymądrzać. Marta nie umie też przyjmować komplementów. Czerwieni się, od razu się rewanżuje.

« Kształtuj samoocenę

Aby radzić sobie ze słowami krytyki i wierzyć w dobre intencje osoby, która Cię komplementuje, warto popracować nad własną samooceną. Poznaj siebie – swoje wady i zalety. Powtarzaj sobie, że jesteś warta szacunku, miej dobre zdanie na swój temat. Jeśli coś Ci nie wychodzi, pogódź się z tym.

« Grunt to spokój

Nikt nie lubi być krytykowany. Trzymaj nerwy na wodzy. Nie daj się sprowokować do nieprzyjemnej wymiany zdań. Nie reaguj od razu, poczekaj chwilę, by emocje opadły. Spokojnie wysłuchaj krytyki. Nie zgadzaj się, jeśli jest bezpodstawna. Poproś o konkrety. Nie wybuchaj złością, nie obrażaj się. Przedstaw swoje racje.

«Słuszne uwagi

Szef skrytykował Twoje sprawozdanie? Nie unoś się gniewem i nie załamuj się. Najlepszym wyjściem jest przyjąć zarzuty, przyznać się do winy i obiecać poprawę. To postawi Cię w dobrym świetle.

« Zasługujesz na dobre słowo

Przyjmowanie komplementów to też sztuka, zwłaszcza gdy nie są szczere. Ale nawet wtedy podziękuj. Koleżanka od rana wychwala Twoją fryzurę, a Ty czujesz, że ma do Ciebie interes? Nie komentuj jej słów, tylko zdecydowanie odmów spełnienia jej prośby.

Nie boi się krytyki Aktorka z dystansem podchodzi do własnej osoby i tego, co na jej temat się mówi i pisze. Swoim zachowaniem wprost prowokuje do różnych, także nieprzychylnych komentarzy. Publicznie opowiadała o prywatnych sprawach (np. operacje plastyczne, którym się poddała).

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej