Jak reagować, gdy były partner obgaduje nas przed dzieckiem?

Reklama

Niestety, nie mamy wpływu na to, co robi eksmąż. Dlatego w tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zachowanie spokoju oraz równowagi. Jeśli dziecko przychodzi z informacją: „Tata powiedział, że jesteś okropna”, nie odbijaj piłeczki.

Zamiast tego powiedz: „Nie wiem, czemu tak o mnie mówi” i zakończ temat. Najczęściej jednak dzieci nie przekazują rodzicom złych rzeczy, które opowiada o nich druga strona. Dzieje się tak, ponieważ nie chcą ich ranić.

Poza tym doświadczają ambiwalentnych uczuć: kochają oboje rodziców bez względu na to, jak bardzo są winni i nie fair. Jeśli zauważysz, że dziecko ze spotkań z ojcem wraca zdenerwowane albo smutne, postaraj się porozmawiać z byłym partnerem.

Jednak nie zaczynaj od wyrzutów, np.: „Jakim prawem buntujesz przeciwko mnie Anię!”. Skup się raczej na dziecku: „Widzę, że Ania przychodzi od ciebie w złej formie. Czy mógłbyś coś zmienić w swoim postępowaniu?”. To z pewnością da lepszy efekt - radzi Iwona Zych psycholog, www.kobietairozwod.pl.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Olivia

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej