Jak radzić sobie z opieką nad starszą osobą

Nie mam rodzeństwa, więc cały trud opieki nad moją 80-letnią mamą spada na mnie. Codziennie po pracy jeżdżę do niej, robię zakupy, sprzątam, gotuję. Jestem już tym bardzo zmęczona. Chciałam kogoś zatrudnić do pomocy, ale mama się nie zgodziła, bo nie lubi obcych w domu. Mój mąż zaproponował, żebyśmy wzięli mamę do siebie, wtedy byłoby mi łatwiej, ale ten pomysł też jej się nie spodobał. Nie wiem, co robić. Sylwia z Gdyni.

Starszym ludziom trudniej przychodzi zmiana miejsca zamieszkania niż młodym. W domu, w którym przeżyli wiele lat, czują się bezpiecznie. Tu znają wszystkie zakątki i zakamarki, z którymi wiążą się ich wspomnienia – czasem bardzo intymne. Z tego powodu protestują nie tylko przeciwko przeprowadzce, ale czasem także przeciwko przyjmowaniu u siebie obcych ludzi.

Spróbujmy do tych protestów podchodzić ze zrozumieniem. Pamiętajmy, że nie wynikają one ze złej woli. Mama zapewne zdaje sobie sprawę, że obecna sytuacja jest dla Pani bardzo dużym obciążeniem. Dlatego warto jej powiedzieć, że możecie pomóc sobie nawzajem – Pani pomoże jej w codziennym życiu, a ona pomoże Pani, ułatwiając opiekę nad sobą.

Reklama

Potrzebuje Pani wsparcia

Proponuję zaprosić mamę do siebie na tygodniowy „urlop”. Przez ten czas będzie mogła przekonać się, czy potrafi odnaleźć się w nowym otoczeniu. Dobrze by było, żeby raz na kilka dni mogła pojechać do swojego mieszkania i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. To powinno zmniejszyć jej lęk.

Jeżeli po tej próbie mama nie zgodzi się zamieszkać z Wami na stałe, pozostanie pomaganie jej na odległość. Namawiam Panią, aby w tę pomoc włączyć męża, a może także kogoś z dalszej rodziny.

Fakt, że nie ma Pani rodzeństwa, nie oznacza, że opieka nad mamą musi spoczywać wyłącznie na Pani głowie. Potrzebuje Pani wsparcia i proszę się o nie upomnieć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Czujesz, że życie ci ucieka, a ty nie spełniłaś marzeń? To objaw kryzysu wieku średniego. Przy odrobinie wysiłku pokonasz go, a nawet przekujesz w sukces. więcej